Mindig újságíró szerettél volna lenni? Egy új államtitkári tervezet szerint, hiába tervezted, hogy a kommunikáció szakot választod, nem lesz rá lehetőséged. Az elképzelések szerint több alapszakot megszüntethetnek, más szakokon pedig nem lesz ösztöndíjas képzés.
Az Eduline.hu egyetemi forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság munkatársai felkerestek egyetemi vezetőket, dékánokat. Felmérték, hogy egyes felsőoktatási intézményekben mely szakokon tanulhatnak jelenleg a diákok, ezt követően döntés született a képzések számának csökkentéséről. Több szak elindul ugyan, de nem lesz lehetőség államilag finanszírozott képzésen részt venni. Ezek közé tartozik például az andragógia. A felvételizőknek már idén is 430 pontot kellett szerezniük ahhoz, hogy bekerüljenek a képzésre. Az egyetemi vezetők kifogásolják, hogy a döntéshozók nem támasztották alá statisztikai adatokkal, esettanulmányokkal a fenti tervezetet.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiadott közleményben az áll, hogy nem az egyes képzések megszüntetése volt az egyetemi vezetőkkel folytatott egyeztetés témája, hanem a felsőoktatási szakok racionalizálása.
Miért állhat a kormányzat szándékában egyes szakokat megszüntetése? Dr. Palkovics László, felsőoktatásért felelős államtitkár szerint ennek munkaerőpiaci okai vannak. Az államtitkár úgy véli, feleslegesek azok a képzések, amelyek nem adnak piacképes tudást. Ezeket a szakokat fenntartani a döntéshozók számára sem éri meg. A „Fokozatváltás a felsőoktatásban” elnevezésű stratégia szerint kevés a mérnök és az informatikus, akikre viszont szükség lenne a gazdaságnak. Eközben vannak olyan, elsősorban társadalom- és bölcsészettudományi szakok, amelyekre noha sokan jelentkeznek, a stratégia szerint a végzetteknek nem biztosít megfelelő elhelyezkedési lehetőséget.
Abban, hogy megéri-e választott szakodon tanulni, milyen karrier vár rád végzettként, nem csak az ismerősök segíthetnek, hanem a Diplomán Túl oldal is. Itt áttekintheted, mit mutat a statisztika, hogyan tudtak elhelyezkedni azok, akik az általad választott szakterületen szereztek diplomát.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az biztos, hogy jobban jársz, ha van diplomád: 2014 első kilenc hónapjában a magyarországi átlagbér 153 ezer forint volt, míg a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat szerint az egyetemet végzettek átlagosan 280-520 ezer forintot kerestek.
Fényképek: jackthedesigner.com