Túl vagy az írásbelin, és a szóbeli vizsgát is kipipálhatod, már csak a bizonyítványosztás miatt kell izgulni. Azaz dehogy kell: eláruljuk, milyen osztályzatokra számíts teljesítményed alapján.
Az írásbelin legfeljebb 100, a szóbelin pedig 50 pontot szerezhetsz. Persze kevés az olyan diák, aki maximális pontot kap minden tárgyból. Sokakkal megesik, hogy épp lecsúsznak a jobb jegyről.
“Csak csússzak át valahogy!”
Vannak diákok, akik érettségin csak a túlélésre hajtanak. Talán megnyugtató adat lehet számukra, hogy írásbeli és szóbeli esetén is 12%-ot kell elérniük, s megvan a hőn áhított, bűvös elégséges érdemjegy. De senki se igyon előre a medve bőrére: matematikából 12% alatt szóbelire küldenek (pedig alapvetően ebből a tárgyból nincs ilyen jellegű vizsga). Csupán 25%-os eredménynél adják meg a kettest az írásbelire matekból.
Összességében tehát írás- és szóbelin 25%-ot kell szerezni az elégségeshez az érettségin a tantárgyakból.
“79%-om van… az már ötös?”
Sajnos az még a négyes határa. Az érettségi bizonyítványba az alábbi százalékok szerint írják be az osztályzatokat:
- 0-24% – elégtelen
- 25 – 39% – elégséges
- 40 – 59% – közepes
- 60 – 79% – jó
- 80 – 100% – jeles
Az emelt szintű érettségi pontozása ennél valamivel enyhébb:
- 0 – 24% – elégtelen
- 25 – 32% – elégséges
- 33 – 46% – közepes
- 47 – 59% – jó
- 60 – 100% – jeles
Mindig van remény
Kellemetlen dolog egy elégtelen érettségi. De mindenki lehet rossz passzban s érdemel egy második esélyt. Egyes osztályzat esetén az adott tárgyból a tanuló javítóvizsgát tehet. Ha pedig ennél jobb jegye van, de elégedetlen vele, az eredmény kihirdetését követő öt napon belül fellebbezhet az ítélet ellen.
(Fotó: http://media.theiapolis.com)