Nagyszerű, hogy az interneten olyan dolgokról kaphatunk információt, amiről keveset tudunk! Senki sem születik úgy, hogy mindent tudna, de azt érdemes szem előtt tartani, hogy ezeket az információkat hogyan használhatjuk!
Amikor a suliban olyan információt használsz, amit interneten találtál, és azt szó szerint adod elő a sajátodként, vagy írod be a dolgozatodba, esetleg beadandódba (ezzel is növelve a hosszúságát), akkor plagizálsz!
De nyugi, van módja annak, hogy hogyan lehet felhasználni a kincset érő netes információkat!
Először tisztázzuk, mi is az a plágium?
A plágium az, amikor valaki más szavait, ötleteit használod, és a sajátodként adod elő. A plágium egyfajta csalás.
A plágium kifejezés a latin emberrablás szóból származik. Azt már biztosan tudod, hogy az emberrablás egy ember ellopását jelenti. Nos, a plagizálás más emberek gondolatainak, írásainak ellopása.
Mit tehetsz, amikor szeretnéd használni az információt?
Fel kell tüntetned a forrást! Ez esetben nem plagizálsz, hanem hivatkozol! Például a webcímet és a cikk írójának nevét.
Miért? Mert ezek nem a te gondolataid, ötleteid. De hivatkozva már hozzáadhatod a beszámolódhoz, a saját gondolataidat kiegészítve! Erre mondjuk, hogy feltüntetjük a forrást.
A tanároknak (általában) vannak különböző elvárásaik arra nézve, hogy hogyan listázd a forrásaidat. Egyes tanárok az általad megadott forrásokat a házi dolgozat vagy esszé végére kérik. Mások azt kérik, hogy közvetlenül az idézett szöveg után tüntesd fel, hogy honnan származik, ki írta/mondta, stb. Kérdezd meg őket nyugodtan erről.
Bátran keresgélj!
Bár a plágium lehet nem szándékos, a hátterében általában a lustaság áll. Ha teljes bekezdéseket másolunk, nem kell időt tölteni a téma átgondolásával, a saját gondolatok összegyűjtésével, és ezek szavakba öntésével.
Másolás, beillesztés és kész. Ismerős? Szavazz!
Ha kiderül, hogy csak másoltál, és nem tüntetted fel a forrásodat, az is egyértelmű lesz, hogy nem jártál alaposan utána a témának. Plusz nem tanulsz belőle semmit!
Forrás: kamaszpanasz.hu