Sorozatsztárból ápolónő – Németh Franciskával beszélgettünk

Rovat

Megosztás

Németh Franciska egy évig alakította a Barátok Közt című sorozatban Varga Petra szerepét, de volt modell és PR szakember is. A média világából hosszú út vezetett a Szent János Kórház Gyermeksebészeti és Traumatológiai osztályára. Franciska példáján jól látszik, hogy aki igazán megszállotja egy szakterületnek, az előbb vagy utóbb, de a szeretett hivatást választja. Másoknak is feltűnt elhivatottsága, mert nevezték az Ország Kedvenc Ápolója versenyre.

1: Mikor érezted először, hogy betegeken szeretnél segíteni?

Amikor általános iskolás lettem, sokat ingáztunk a családommal az autópályán Budapest és Siófok között, és többször előfordult, hogy közúti balesetet láttunk út közben. Az ott folyó munka annyira magával ragadott, hogy már akkor eldöntöttem, hogy nem csak hogy orvos, hanem egyenesen baleseti sebész szeretnék lenni. A traumatológia iránti szerelem megmaradt, de végül ápoló lettem.

2: Milyen út vezetett a televíziós szerepléstől a Szent János Kórházig?

Amikor csak tehettem, mindig megpróbáltam az egészségügy közelébe kerülni, a mostani munkahelyem a harmadik kórház, ahol dolgozom. Éveken keresztül próbáltam bejutni az orvosi egyetemre, aztán egy rövid ideig jártam a Semmelweis Egyetem egészségtudományi karára, de igazán nem vettem komolyan a dolgot és inkább arra koncentráltam, hogy pénzt keressek. Végül úgy döntöttem, hogy valóra váltom a gyerekkori álmomat, és minden időmet és energiámat ennek a szakmának szentelem. Az teljesen egyértelmű volt, hogy a Szent János Kórházba, és azon belül a Gyermeksebészet- és Traumatológiára szeretnék jönni. Gyerekként sokat jártam ide, úgyhogy sok minden már eleve ismerős volt.

3: Mi a legmaradandóbb szakmai élményed?

A legnagyobb hatással a munkatársaim vannak rám, rengeteget tanulok tőlük. Amikor megérkeznek a mentők, és az orvos felméri a helyzetet, eldönti mi a teendő és az egész csapat elkezd dolgozni a betegünkért, akkor vagyok én is igazán elememben.

2

4: Mit tekintesz a szakmád legnagyobb kihívásának, legnagyobb nehézségének és mit tekintesz a legnagyobb szépségének?

Legnagyobb kihívás: minél jobban telik az idő, annál inkább érzem, milyen rengeteget kell még tanulnom. De ez jó dolog! 🙂

Legnagyobb nehézség: a tragikus helyzeteken túllépni.

Legnagyobb szépség: az ápolókat nem lehet gépekkel helyettesíteni. A munkánk jellegéből adódóan az emberek közötti, élő kapcsolatról szól. Ez a mai világban számomra a legnagyobb ajándék.

5: Mit gondolsz, akit vonz az egészségügy világa, miért teszi jól, ha ilyen irányban tanul tovább, helyezkedik el?

Akit igazán vonz ez a pálya, jó eséllyel úgyis az egészségügyben köt ki. Nyilván mindenki saját maga tudja eldönteni azt, hogy melyek számára a legfontosabb célok a szakmai pályafutása során. A kórházakban a nagybetűs ÉLET zajlik, van sírás, van nevetés, és olyan pillanatok, amiket sokan talán csak filmekben látnak. Nem hiszem hogy bárki úgy megy innen nyugdíjba, hogy haszontalannak érzi az életét. Ennél többet talán nem is kell mondani.

Sokakat az anyagi körülmények riasztanak el, ezzel kapcsolatban viszont érdemes egy kicsit más nézőpontot is megvizsgálni. Az ápolói hivatás a magánkórházakban is gyönyörű; rátermettséggel, megfelelő hozzáállással és nyelvtudással pillanatok alatt lehet munkát találni, ott pedig sok helyen nem a közalkalmazotti bértábla az irányadó.

6: Vannak olyan lehetőségek, ahol az érdeklődő fiatalok elköteleződés nélkül próbára tehetik magukat egészségügyi segítő szakmákban?

Nagyon jó a kérdés, és ezügyben sajnos én sem vagyok teljesen naprakész. Sok kórház weboldalán találni önkénteseknek szóló felhívást, és úgy tudom, a középiskolás évek alatt közelezően elvégzendő 50 órás közösségi munka is letölthető egészségügyi területen.

4

7: A médiában szerzett tapasztalataid segítenek ápolói hivatásod során?

A kommunikáció most is kulcsfontosságú a mindennapjaimban. Nem csak a szavakra gondolok: a nonverbális elemek nagyon fontosak. Egy ambulancián dolgozom, ahol naponta közel 100 beteg fordul meg, így nagyon rövid idő alatt kell elnyernem a bizalmukat. Az első benyomás egy képernyős munka során ugyanúgy, mint egy ambulancián arról szól, hogy mit sugárzunk magunkból. Arról, hogy a megjelenésünk tudatos (vagy sokszor tudattalan) meghatározásával milyen képet alakítunk ki a betegben. Ilyen körülmények között leginkább a tisztaság, a jólápoltság, a stílusos és magabiztos megjelenés a fontos. A gyerekeknél például sokszor akár egy virágos hajpánt is nagy sikert tud aratni.

8: Mit éreztél, amikor megtudtad, hogy neveztek az Ország Kedvenc Ápolója versenyre?

Túlzás nélkül mondhatom, hogy ekkora megtiszteltetés még életemben nem ért. Ilyen jelöltek között még “utolsónak” lenni is nagy érdem, úgyhogy úgy érzem, én már most nyertem.

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta