„Sosem tudhatod ki áll a közönségben”

Rovat

Megosztás

A Run Over Dogs tagjai a zenekar 2012-es megalakulása óta folyamatosan pörögnek: külföldön turnéznak, albumokat, EP-ket készítenek, idén pedig a Nagyszínpad tehetségkutató révén végigzenélik a nyarat a hazai fesztiválokon – mindeközben természetesen egyre nagyobb a rajongótáboruk is. Juhász Tamással, az együttes dobosával többek között az aktualitásokról, a koncertélményekről és a kedvencekről is beszélgettünk.

Hogyan jellemeznéd a zenéteket olyasvalakinek, aki most hall rólatok először?

A Run Over Dogsban a kitekert, fuzzos témák dominálnak, zenénket leginkább a desert rock stíluselemeivel lehet körülírni.

Hogyan lesz nálatok egy zenei ötletből kiforrott dal?

Van egy elég jó kis „próbaterem-stúdió-kocsmánk” Kecskeméten. Itt minden adott a hatékony zenekari munkára.  Általában egy-egy gitártéma indítja el a dalok írását, de volt már olyan is, hogy egy dob-groove adta az első löketet egy számhoz. Minden dalunk javarészt közös munka eredménye, imádjuk ezt a közeget, szeretünk itt dolgozni!

A dalszövegeitek személyes élményből születnek vagy inkább a világban való általános történésekre reagáltok?

Is-is. Szasza, az énekesünk, a szövegíró, változó témákat dolgoz fel, így elég sokoldalúak a szövegeink is. Nehéz volna behatárolni.

Milyen zenekarok, előadók inspirálnak titeket?

Hosszan sorolhatnám, hiszen elég sok zenét hallgatunk a turnébuszban. A legmeghatározóbb talán a Queens of The Stone Age, szóval főként az amerikai desert rock.

Press2 - RunOverDogs

 Mi a kedvenc saját dalod?

Nálam jelenleg az Encrusted in Black a favorit, valószínűleg erre a kérdésre mindenki mást válaszolna a zenekarból.

 Már több tehetségkutatóban is részt vettetek (pl. R33, Talentométer, Nagyszínpad). Milyen tapasztalataitok vannak ezzel kapcsolatban?  Mit jelent egy zenekarnak az, ha eredményesen tud szerepelni a hazai tehetségkutatókon?

 Egyrészt önmagában hasznos ezekre készülni, hiszen teljesen más setlisttel és eltérő stílusban is kell kommunikálni, mint egy saját bulin, úgyhogy nem árt ebbe belekóstolni. Aztán ott van ugye a klasszikus „sosem tudhatod ki áll a közönségben”-ügy, komolyan kell venni minden fellépést. Ráadásul ezek a tehetségkutatók mindig kiemelt médiafigyelmet kapnak, ezért a lehető legjobb formát kell hozni. Mi is nagyon sokat köszönhetünk az itt született kapcsolatoknak, tapasztalatoknak, díjaknak.

 Mi volt eddig a legemlékezetesebb koncertélményetek?

 Az eddigi legnagyobb durranásunk talán a májusi, Nagyszínpados koncert volt az Akvárium nagytermében. Őrült jó buli volt, de szerintem az amerikai Palm Desert-es koncert az, amire a legbüszkébb a zenekar, hiszen rengeteg zenei példaképünk él és alkot jelenleg is ott.

A Nagyszínpad révén számos hazai fesztiválon felléptek idén, de ezeken kívül még rengeteg zenei programsorozat van a világon. Ti szívetek szerint melyiknek lennétek leginkább a headlinerei és miért?

 Még nem igazán gondolkoztunk ezen, de a hazai viszonylatban a VOLT Fesztivál és a Fishing on Orfű a két nagy kedvencünk. Külföldön bármelyik rock-feszten szívesen látnám magunkat, a tapasztalatok azt mutatják, hogy ott szélesebb közönséget vonz a zenénk.

Számos koncertet adtatok már a határon túl is. Mennyiben más külföldön fellépni, mint a hazai színpadokon?

Egyrészt önmagában óriási élmény külföldön játszani. Nagyon-nagyon sokat tanulunk ezekből a turnékból (két Európa-turné, egy USA-turné). Jó kipróbálni magad új és új színpadokon, megtanulni megfogni és megtartani például a Los Angeles-i, vagy a londoni közönséget. A személyes tapasztalat tényleg az, hogy az emberek nyitottabbak a zene iránt.

a388

 A 2015-ös Cseh Tamás Program egyik támogatottai vagytok. Mit adott nektek ez a program?

 Nagyon jó kezdeményezésnek tartom, rendkívül sokat köszönhetünk a programnak. A segítségükkel készült egy lemez, egy videoklip, valamint az amerikai turnénkat is támogatták. Ezúton is köszönöm nekik az elmúlt közel egy évet!

Milyen a kapcsolatotok a mentorotokkal, Szabó Áronnal? Hogyan tudta segíteni a munkásságotokat?

 Nagyon jó baráti viszont ápolunk Áronnal, rengeteget segített nekünk az elmúlt időszakban. Főként hangzásbeli tanácsokkal látott el minket, valamint az adminisztrációra figyelt. Igazán hálásak vagyunk a munkájáért.

A Cseh Tamás Progam célja az „egész hazai könnyűzenei életnek új lendületet adni.” Ti hogy látjátok, mennyiben lehet sikeres ez a vállalkozás? Szerintetek milyen hatással van a program a magyar könnyűzenére?

 Az alapkoncepció kiváló, reméljük, hosszú távon működni fog. Sok jó zenekar kapja meg az „induló pakkot” a program által, így a későbbiekben már önállóan is meg tudják állni a helyüket. Szélesebb körű hatást még korai firtatni, de boldog lennék, ha pár év múlva legalább a hazai fesztiválok headlinerei újra magyar zenekarok lennének.
A cikk a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás Programjának támogatásával készült.

NKA_logo_2012cstp-logo-web-small

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta