Annak dacára, hogy sokan egy homokos tengerparton képzelik el a pihentető nyaralást, jócskán akadnak bizarrabb élményre vágyók is. Lássuk hát az ő legnépszerűbb végállomásaikat!
Bár könnyen azt hihetnénk, hogy holmi modern, groteszk-beteges gondolkodású emberek által erőltetett hóbortról van szó, a Vezúv által elpusztított Pompeii már hosszú évszázadok óta lenyűgözi a múlt titkai iránt érdeklődőket. Mindez nem csoda, mivel a pajzán falfirkákkal és freskókkal teli város épületei még évszázadokkal később is megkapóak. Színházak, fürdők és villák ejtik ámulatba a bámészkodókat.
Viszont tény, hogy rengetegen nem az építészeti kuriózumok miatt zarándokolnak el ide, hanem, hogy lefotózzák az alázáporozó forró hamu és kőtörmelékben élve megfőtt, görcsbe rándult testű nyomorultak tetemeiről készült gipszlenyomatokat.
Csernobil is hosszú évek óta biztos befutónak számít.
Az HBO sikersorozata pedig még tovább növelte az érkezők számát. Beszédes, hogy a kifejezetten a kísértetvárosra specializálódott turisztikai irodák elmondása szerint, harminc-negyven százalékkal többen jelentkeznek egy-egy baljós hangulatú barangolásra, mint a széria debütálása előtt. Igaz, ebben annak is komoly szerepe van, hogy egy egynapos kirándulás ára meglepően szerény. Fejenként 100-150 dollár körül ingadozik, vagyis még csak nem is kell túl mélyen a zsebünkbe nyúlnunk, ha körülnéznénk egy kicsit.
A szibériai Novoszibirszk is egyre felkapottabbnak számít.
Fotó: A Siberian Times gyűjtése
A vadregényes környezet egy reklámfilmbe illő, megkapó, égszínkék vizű tónak is otthont ad. Az itt készült fotókban gyönyörködve nem nehéz elképzelni, ahogy fejest ugrunk a habokba – hogy aztán súlyos bőrirritációt összeszedve átkozzuk magunk ostobaságunk miatt. Az álomszép tünemény ugyanis egy szénnel működő hőerőmű zagytárolója, ami a benne lévő, súlyosan mérgező vegyszernek köszönheti csábító, ám veszedelmes vonzerejét. Ez persze a legkevésbé sem zavarja az ide elzarándokolókat.
Persze fontos megjegyezni, hogy számos tragédia az áldozatoknak szentelt, vagy a múlt szörnyűségeire emlékeztető, egyben az olcsó-bizarr hatásvadászatot mellőző látványosságokat inspirált.
Az 1995. április 19-én, Oklahoma City-ben felrobbantott Alfred P. Murrah szövetségi irodaház ellen elkövetett alávaló merénylet sokkolta az Amerikai Egyesült Államok lakóit. Nem kevesebb, mint 168 férfi, nő, illetve gyermek vált a központi kormányt ellenségüknek tartó terroristák, Timothy McVeigh és Terry Nichols áldozatává. A rosszkor, rossz helyen lévő ártatlanok emlékét ma egy 1,3 hektáros park őrzi: ennek esélyesen leginkább megindító különlegessége az Üres Székek Mezejének keresztelt, az összes elhunytat név szerint megemlítő műalkotás.
A Hirosimában található Béke Emlékpark éke, a Hirosimai Atombomba-dóm sem véletlenül került fel az Unesco világörökség-listájára.
Ez az épület egyedüliként maradt épen ott, ahova 1945. augusztus 6-án ledobták a Little Boy-ként ismert robbanószerkezetet, és ma nevéhez méltóan a béke, valamint a tömegpusztító fegyverek nélküli világ szimbóluma.
Gera Krisztián