Zuhanyozni, fürdeni minden nap szoktunk. Hiszen ez a normális. Vagy mégsem? Mi a túl kevés és mi a túl sok, ha tisztálkodásról van szó? Lehet, hogy eddig rosszul csináltad?
Erre a kérdésre, miszerint pontosan hányszor kellene zuhanyozni, (mondjuk egy héten) még nincs tudományosan megalapozott válasz. Igen, ez a helyzet, csak a témát tudjuk alaposabban körbejárni. Azt tudjuk, hogy a túl sok mosakodás nem jó. Miért? A testünkben és a testünkön különféle kényes egyensúlyban élő mikrobák tartják fenn testünk védekező rendszerét. Nélkülük az immunrendszerünk összeomlana. Elég egy kis kilengés, és már kész is a baj. Mondjuk a túl sok zuhanyzás.
Ezzel ugyanis lehetséges ezt a kényes egyensúlyt felborítani. De nem csupán a túlzásba vitt mosakodás, a különféle kozmetikai szerek használata is ugyanezt a hatást érheti el: megzavarja a mikroorganizmusok természetes működését. A sampon, a szappan, az arclemosók eltávolítják a bőrünkről a rajta lévő természetes olajokat. Így talán a bőrproblémák (akné, pattanások, száraz bőr stb.) pont emiatt alakulnak ki.
Na, igen ez mind szép és jó, de mit kezdjünk a mozgás, magas hőmérséklet stb. keletkező kellemetlen testszaggal, izzadsággal. Az talán csak nem bűn, ha ezeket lemossuk magunkról? Vannak olyan vállalkozó szellemű emberek, akik úgy döntöttek, lemondanak a napi zuhanyzásról, hogy testük természetes folyamatai érvényesülhessenek. A tapasztalataik a következők: több időt, pénzt és vizet spóroltak. Az elején valóban bűzlöttek, de ahogyan telt az idő, a testük már nem volt olyan, mint azelőtt. Nem volt büdös. Állítólag.
Nos, talán a zuhanyzás teljes elhagyása kissé túl radikális lépés, hiszen egy kiadós edzés után például indokoltnak tűnik a mosakodás. De semmiképpen sem érdemes átesni a ló túloldalára.
Képek: huffingtonpost, giphy