Veled is előfordult már, hogy annyit tanultál egy vizsgára, hogy utána mindent elfelejtettél? Ne aggódj, nem vagy egyedül!
Félévi és év végi vizsgák – vajon tényleg tudásunkat szolgálják vagy csak egy felesleges elvárás, amelyeknek akaratunktól függetlenül meg kell felelnünk?
Mindannyian jártunk már úgy, hogy szétstresszeltük magunkat egy vizsga előtt, hiszen a tanárok elmondták: “ezen múlik a félévi jegyed”,”ezen múlik a jövőd”, “ha ezt nem vagy képes megírni, hogy lennél képes leérettségizni?” – hangzottak el ezerszer tanáraid szájából az előbbiek, te pedig egyre kisebbre zsugorodtál minden egyes mondat hallatán, míg végül porszemmé roppant össze az a parányi önbizalmad is, a rád helyezett nyomás alatt.
Hosszú álmatlan, áttanult éjszakák után a vizsgadrukk pozitív vagy negatív jelenlétével nekivágsz a vizsgának. Ez – a tudás felmérésére szolgáló jelenség – csupán az adott pillanatban megfelelően rendszerezett és összpontosított gondolataid mutatja.
Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy közvetlenül a vizsga után képes vagy elfelejteni azokat, amiket megtanultál. Henning Beck, a Frankfurti egyetem idegtudósa szerint ez azért van, mert eltűnik a stressz a diák szervezetéből, emiatt megkönnyebbülést és ürességet érez. Ráadásul a koncentrációja csökken, a vizsga alatt talán el is fárad, így hiába van birtokában a tudásnak, nem észleli abban a pillanatban.
Ha a tanulási folyamat során temérdek információt, rövid idő alatt memorizálunk és nem ismételjük át újra és újra, értelmezve minden gondolatot – akkor a rövidtávú memóriába építünk és akár 1-2 hét múlva el is felejtjük, amit megtanultunk.
Ha valamit nem értünk, de meg akartuk jegyezni, úgy, hogy nem tudjuk logikusan kötni valamihez a gondolatainkban, akkor nem büszkélkedhetünk az ismeretével sokáig. Ahogy telik az idő, lassan minden feledésbe merül. Kivéve, ha a szerzett ismereteket összekapcsoltuk személyes élményekkel, tapasztalatokkal – ezt Elisabeth Melihammer, az Augsburgi Egyetem professzora támasztotta alá.
Marc Gennat, a Niederrheini Egyetem professzora szerint a vizsgáknak akkor van értelme, ha az elsajátított ismereteket elmélyítik, és gyakorlatban is alkalmazzák. Így tehát, a tudás a hosszú távú memóriába épül, és nem tud feledésbe merülni.
Borítókép: toughtco