Hogy nézne ki a testünk, ha csak funkcionális részei lennének? Mi az, amire valójában nincs szükségünk?
Charles Darwin kutatásai során említette, hogy testünknek vannak olyan részei, alkotóelemei, melyek nem töltenek be különösebb funkciót, így elveszthetjük őket, átalakulhatnak vagy formálódhatnak. Lássuk, mivé válhatunk, ha nem tekintünk magunkra úgy, mint egy genetikai zsákutcára!
1. Testszőrzet
A szemöldök az izzadtságtól védi szemünket, azonban a testet fedő szőrzet elveszítette funkcióját. Ruhát viselünk, így a szervezetnek nem kell védekező mechanizmusba fognia. Manapság már csak szexepil céljából viselnek a férfiak szőrt, és ez pontosan jó így.
2. Orrmelléküregek
Nem tudni, hogy miért rendelkezünk még mindig ezekkel a nyálkás üregekkel. Feltételezések szerint azért, hogy könnyebbé tegyék a fejet.
3. A fül izomzata
Néhány állat, mint például a nyúl vagy a kutya, rendelkezik ezzel az izommal, akárcsak mi, viszont ők tudják is mozgatni tudatosan a fülüket. Néhány ember képes apró mozzanatokat végezni vele, de igazából semmi funkciója nincs.
4. Bölcsesség fog
A fog, ami csupán azért létezik, hogy megnehezítse életünket. Van, akinél ki sem tud bújni, mert nincs elég hely a szájában. A fogorvosok 80%-ban azt javasolják, hogy minél hamarabb távolítsuk el a testünkből, mert nyomja a többi fogat, és akár be is gyulladhat.
5. Nyaki borda
Az emberek körülbelül 1%-nál fordul elő, csak jobb vagy csak baloldalon. Idegi és érrendszeri problémákat okozhat.
6. Hosszú tenyérizom (Palmaris longus)
Ez az izom az emberek 11%-ánál hiányzik, vagy rendkívül gyenge. A mindennapokban kevesen végeznek olyan mozgást, ahol mászni, lógni, saját testsúlyt tartani vagy húzódzkodni kéne.
7. Férfi mellbimbók
Miért van a férfiaknak mellbimbójuk? Mert a magzatfejlődés korai szakaszában jelenik meg, amikor még a biológiai nem kialakulásra vár. Nyilván tejet nem tud termelni, így a bimbójuk evolúciós zsákutca.
8. Arrector pili – a bőrben rejlő apró izomzat
Olyan izomzat ez, amely a szőrzetet készteti mozgásra. Az állatoknál a szőr felborzolása akár megfélemlítésként is szolgálhat, illetve tükrözi az adott érzelmi reakciót. Embereknél a libabőrben érhető nyomon.
9. Vakbél
A bél egy olyan szakasza, amely nyúlványban végződik. Valódi zsákutca. A növények megemésztésében vesz részt, de nélküle is kiválóan lezajlik a folyamat. Az emberek testében a hibás működése miatt gyulladás léphet fel, amit ha nem vesznek észre időben, halált okozhat. Sokan kivetetik.
10. A tizenharmadik borda
Akárcsak a csimpánzok, és a gorillák, mi is rendelkezünk extra bordákkal. A legtöbbünknek 12, de van akinek 13 is van.
11. Lábujjak
A tudósok szerint, az emberek többet jártak a középvonalukra támaszkodva egyensúly tekintetében, de manapság ez már a nagylábujj felé torlódott. Így, ha ez továbbra is fennmarad, akár a lábujjak is eltűnhetnek.
12. Farokcsont
Testünkön látható evolúciós maradvány, ugyan farkunk nincs, de a csontkezdemény megmaradt. A hosszú ülve töltött idő után fájdalmat okozhat. Az állatoknál a farok egyensúlyozásra és kommunikációra szolgál.
13. A harmadik szemhéj
A madarak és emlősök közös ősének maradványaként van egy harmadik szemhéjunk. Ez a membrán a szem védelmére szolgál.
14. Darwin pontja
A pont a fülünkön, amely ha jobban gyűrődne befelé, a hangok irányításában és szűrésében kiválóan remekelne.
15. A subclavius izom
A váll alatt húzódó izom, ami akkor lenne igazán hasznos, ha az emberek négykézláb járnának.
Borítókép: brightside