A 18. század elején egy messzi brit gyarmaton, amit ma Amerikai Egyesült Államoknak neveznek, a kis Benjamin Franklin feltalálta a ma békalábnak nevezett búvárfelszerelést. Franklin felnőttként is nagy hatású feltaláló, politikus és filozófus lett. Többek között az ő nevéhez fűződik a villámhárító, de a katéter feltalálása is. Születésének évfordulóján, január 17-én rendezik meg minden évben a gyermekfeltalálók napját, hogy ezzel is felhívják a figyelmet arra, hogy a fiatalok is képesek olyat alkotni, ami az emberiség javát szolgálja. Nézzünk meg néhány kortárs példát!
Rátai Dániel (Leonar3Do)
A magyar srácot gimisként szippantotta be a számítógépek világa. Megbabonázták a szimulációk és a mesterséges intelligencia. 18 éves volt, amikor kidolgozta a Leonar3Do névre keresztelt programot, amellyel egy egyszerű PC előtt ülve is valódi 3D élményben lehet részünk. A monitor előtti térben egy speciális rajzoló eszköz, az úgynevezett „madár”, egy piros-kék 3D szemüveg és a monitorra helyezett érzékelők segítségével 3D objektumokat lehet létrehozni és elemezni. A találmány 2005-ben az arizonai Phoenixben a Nemzetközi Tudományos és Mérnöki Kiállításon számtalan díjat bezsebelt. A kiállítási részvétel Dánielnek nemzetközi elismertséget hozott.
Eesha Khare (Mobiltöltő, ami 30 másodperc alatt feltölti a telefonodat)
Unod, hogy egy órát kell várni arra, amíg a mobilod feltöltődik? A 18 éves kaliforniai Eesha 2013-ban 50 ezer dollárt nyert egy nemzetközi versenyen találmányával amely nem csupán kis méretű, de 10 ezerszer lehet feltölteni. Ezzel szemben a hagyományos töltők ezer ciklus után tönkremennek. A fiatal feltaláló ugyanazon az arizonai versenyen is diadalmaskodott, amely Rátai Dánielnek meghozta a világhírt.
Kenneth Shinozuka ( Elektronikus eszköz, ami segíti az Alzheimer kórban szenvedőket)
Alzheimer kórban szenvedők mindennapjait teszi biztonságosabbá az a találmány, amely üzenetet küld egy mobiltelefonra, ha a zavart páciens felkel az ágyából éjszaka. A találmány a 15 éves amerikai srácnak 50 ezer dolláros nyereményt jelentett a Scientific American Science in Action Award nevű versenyen. A találmány ihletője saját nagypapájának az Alzheimer kórral folytatott mindennapos küzdelme volt.
Param Jaggi (Algae Mobile)
A 17 éves amerikai középiskolás még alig szerezte meg a jogsiját, de máris sokat tett azért, hogy az autók kevésvé szennyezzék környzetünket. Találmánya egy, a kipufogócsőre szerelhető kisméretű eszköz, ami a kibocsájtott szén-dioxidot oxigénné alakítja. Az gázáteresztő alumíniumötvözetből készült eszközben algák alakítják át az üvegházhatású gázt oxigénné fotoszintézis segítségével. Param az évek során 8 ezer dollárt nyert találmányával, és 2011-ben megkapta az EPA, az USA környzetvédelmi ügynökségének díját is.
Boyan Slat (The Ocean Cleanup )
Óriási, több Magyarországnyi területű szemétszigetek úszkálnak az óceánban. Egy 19 éves holland srác, Boyan Slat úgy vélte, megtalálta a megoldást, amivel ezeket a szigeteket fel lehet számolni. Az úszó akadályokból álló lehorgonyzott hálórendszer az óceáni áramlatok segítségével gyűjti össze az óceánok felszínén sodródó szemetet. Miután a törmelék elakad az akadályban, össze lehet gyűjteni, és el lehet küldeni további feldolgozásra. Ezen felül az akadály egyes pontjain lebegő platformok is vannak, amelyek szintén az áramlatok segítségével automatikusan gyűjtik a szemét nagy részét. A jő üzleti érzékkel megáldott Boyan 2016-ra tervezi annak a projektnek az elindítását, ami Tsushima partjaitól indulva Japán és Dél-Korea partjai között fogja megtisztítani a tengert.
Forrás: ujvilagtudat.hu, oddee.com, wikipedia, scienceblogs.de, pcworld.hu