Gyakran indítod úgy a reggeledet, hogy gyorsan végigpörgeted a Facebookodat, a figyelmed egyik posztról a másikra szalad? Közben még átnézed a törileckét, gyorsan lecsekkolod, jár-e a villamos, mert tegnap gondok voltak vele? Gondoltad volna, hogy ha sokat váltogatod a fókuszodat, egyszer erre figyelsz, a másik pillanatban pedig már arra, nagyon elfáradhatsz?
Amikor a “multitaskingról”, azaz a többfelé figyelés jelenségéről beszélünk, nem csupán az egyidejű, osztott koncentrációra kell gondolnunk, hanem arra is, ha gyorsan váltogatjuk a figyelmünk fókuszát. Amikor Facebookozunk például, unottan pörgetjük a bejegyzéseket a hüvelykujjunkkal és tulajdonképpen egyik tartalomra sem figyelünk igazán. Daniel Levitin, a McGill Egyetem viselkedésneurológia professzora úgy véli, az így kialakult fáradtság miatt nem kávét vagy energiaitalt kellene fogyasztanunk vagy össze-vissza ennünk, hanem pihenésre van szükségünk. Egyes kutatások szerint, aki óránként 15 percet pihenéssel tölt, hatékonyabban dolgozik, tanul, mint az, aki folyamatosan figyelni próbál. A Facebookozás azonban nem valódi pihenés, mivel az is széttöredezett figyelmet kíván.
Hal Pashler, a San Diegoi Egyetem pszichológiaprofesszora szerint azonban nem minden multitasking jellegű figyelem kimerítő. Amikor bepakoljuk a mosógépet, a futópadon izzadunk vagy rendet rakunk az asztalunkon, akár egy könyvet is elolvashatunk közben. Azaz csak azok az együttesen, vagy egymást követően végzett feladatok fárasztóak, amelyek mindegyike nagy odafigyelést kíván.
A szakértők azt találják ideálisnak, ha 25 perc és két óra közötti időtartamot tölt valaki egyszerre munkával, persze úgy, hogy csak egyvalamire koncentrál.