“Üres padok” – Közös emlékezésre hívják a középiskolásokat

Rovat

Megosztás

Az Üres Padok program ötlete a Holokauszt Emlékközpont és a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület közös kezdeményezéseként merült föl a Holokauszt Emlékév előkészítése során. A programba bekapcsolódó középiskolákban a diákok felkutatják azokat az egykori iskolatársaikat, akik a vészkorszak áldozatává váltak. Ezeknek a diákoknak a nevét az iskola aulájában elhelyezett emléktábla fogja megőrizni. A program az EMMI segítségével valósul meg, szakmai támogatója a Zachor Alapítvány.

A Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakközépiskola a kezdeményezés élére állt. Itt tartották meg azt a sajtótájékoztatót, amelyen megjelent többek között Hiller István, az Országgyűlés alelnöke is. Felszólat Kirschner Péter, a MAZSIKE elnöke, Keresztúri József igazgató, dr. Nuber István, a Budapesti Holokauszt Intézet igazgatója, Máténé Kis-Rácz Edit, a hódmezővásárhelyi  Bethlen Gábor Református Kollégium igazgató-helyettese, Szőnyi Andrea, a  Zachor Alapítvány vezetője és a Moholy Nagy Művészeti Egyetem (MOME) tanszékvezetője, Orlay Balázs, a Zsidó Kulturális Egyesületet Takács Annamária és Deák Andrea képviselte. Az eseményen a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakközépiskola diákjai is bemutatkoztak. Két dalt énekeltek el az egybegyűlteknek.

IMG_0702
A Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakközépiskola diákjai dallal emlékeztek

A programban részt vevő középiskolások szakértő segítséggel fogják felkutatni egykori diáktársaikat. A Zachor Alapítvány szakmai támogatásával megvalósuló program nem csupán az emlékezésről szól, hanem sajátos pedagógiai célt valósít meg. A 70 évvel ezelőtti történetet relevánssá kell tenni a jelen fiataljai számára. Az a fontos, hogy felelős állampolgárok váljanak a gyerekekből és tegyenek embertársikért – mondta Szőnyi Andrea. Az alapítvány 1 napos képzéssel fogja segíteni a programban részt vevő iskolák pedgógusait, ezen kívül rámutatott, hogy a diákok az Üres Padok keretei között a kötelező közösségi szolgálatot is elvégezhetik.

 

Keresztúri József, a Nemes Nagy Művészeti Szakközépiskola igazgatója elmondta, az iskolában 5-6 éve dolgozzák fel drámapedagógiai módszerekkel a vészkorszak történetét. A cél az, hogy diákok megismerjék azokat a “hús-vér” embereket, akik a tragikus történetek mögött. Az iskola színész szakképzésen részt vevő diákjai a Karinthy Színházzal együttműködve mutatták be az Anne Frank jegyzetek című darabot a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga különleges terében – tette hozzá az igazgató.

A MOME hallgatói fogják elkészíteni az emléktáblát, amelyet a programban részt vevő iskolákban fognak elhelyezni. Orlay Balázs, aTerméktervező Tanszék vezetője kifejtette, nagyon örülnek a kihívásnak. Nagy a feladat, hiszen egyszerre lesz szükség a tervezők szakmai, “hideg fejű” gondolkodásmódjára, és a Holokauszt jelenségének alapos megismerésére, megértésére .

A hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnáziumban régi hagyományai vannak az emlékezésnek. Az iskolában 1987-ben helyezték el azt a szárnyasoltárt, amelyen 52 “nyomtalanul” eltűnt egykori diák arcképét örökítette meg Bányai Béla festőművész – mondta el Máténé Kis-Rácz Edit.

IMG_0703
A hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnáziumban elhelyezett szárnyasoltár

Amennyiben szeretnétek csatlakozni a programhoz, jelentkezzetek a titkarsag@nemessuli.hu e-mail címen!

Az alábbi sulik más résztvevők:

Bethlen Gábor Református Gimnázium – Hódmezővásárhely

Földes Ferenc Gimnázium – Miskolc

Janus Pannonius Gimnázium – Pécs

Lovassy László Gimnázium – Veszprém

Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakközépiskola – Budapest

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta