Hogyan érhet két pizza húszmilliárd forintot? Cikkünkből kiderül!
Amikor a világ legdrágább ételére gondolunk, a többségnek a szarvasgomba, a kaviár, netán egy egzotikus, kihalás szélén álló vad húsa, esetleg valami aranyporral megbolondított különlegesség ugrik be. Holott ezt a címet két, teljesen közönséges pizza birtokolja.
Hogy ez miképpen lehetséges? Roppant egyszerű. Történetünk 2010 májusában vette kezdetét. A floridai Jacksonville-ben élő, a neve alapján nem kizárt, hogy magyar, vagy hazánkból származó felmenőkkel bíró Laszlo Hanyecz furcsa ajánlatot tett a bitcointalk.org fórumán. Ennek lényege az volt, hogy nem hagyományos pénzzel, hanem tízezer bitcoinnal fizetne két pizzáért. A felhívásra nem sokkal később le is csapott valaki, és emberünk két, láthatóan ínycsiklandó, az USA-ban népszerű Papa John’s étteremhálózat egyik egységében kisütött, olasz finomsággal lett gazdagabb.
A csattanót nem nehéz kitalálni. Az ekkoriban inkább jószerivel semmit, egészen pontosan, 0,0041 dollárt, azaz körülbelül egy forintot érő virtuális pénz árfolyama az évek során meredeken emelkedni kezdett bár ezen sorok írásakor „csupán”8,438 dollárt ér, a csúcsponton húszezer zöldhasút is megadtak egyetlen bitcoinért. Azaz, ha a férfi most kínálná eladásra a tésztáért kifizetett summát, 21,2 milliárd forinttal lenne gazdagabb, míg ha a fényponton szállt volna ki, akkor árfolyamtól függően 46-50 milliárd forintra tehetett volna szert. Ugyanakkor, bár Laszlo annyi pénzt adott ki a két pizzáért, amennyit egy átlagember ezer élet sem keres meg, nincs okunk sajnálni. Hiszen, tettével örökre beírta a nevét a történelembe, elvégre ez volt az első, feljegyzett eset, hogy valaki bitcoinnal egyenlítette ki valami értékét. Márpedig, a halhatatlanság még a bolondnak is megér egy privát szigethez, szolgák hadához, és a gondtalan, fényűző élethez elég, fejedelmi vagyont.
G.K.