A győri Mobilis Központban bemutatkoztak az ország legjobb középsulis szakkörei

Rovat

Megosztás

Érdekel a természettudomány, csak úgy gondoltad, tehetségtelen vagy hozzá? A Kutató Tanárok Országos Szövetsége (KUTOSZ) szerint nem a nehezen meghatározható tartalmú tehetség, hanem az érdeklődés tehet igazán jó szekemberré. Ezen elképzelés jegyében indította útjára a szövetség az Amgen Foundation támogatásával 2015 márciusában a TUDÁS projektet, melynek célja, hogy a természettudományok oktatásának horizontját tágabbra nyissa, minél szélesebb körben népszerűsítse ezen diszciplínákat. Az Amgen Alapítványtól kapott 16 millió forintos támogatás révén a KUTOSZ kampányt indított a hazánkban minőségi munkát végző szakkörök számára: a legkiválóbb szakkörök diákjai a TUDÁS Expó rendezvényén mutatkozhattak be november végén Győrben.

A természettudományok oktatása évről évre tehetségek százait zárja ki azzal, hogy túl korán és túlságosan egyoldalúan válogat. A TUDÁS projekt arra keresi a választ, hogyan tehető vonzóvá a matematika, a biológia, a fizika, kémia tanulmányozása, illetve hogyan alakítható ki esélyteremtést szolgáló, befogadó tanulási környezet.

A TUDÁS projekt résztvevői november 28-án Győrben a TUDÁS Expón mutatkoztak be az érdeklődőknek. Az ország különböző pontjairól érkezett TUDÁS szakkörök tanulói a közönséget is megmozgató bemutatókkal készültek, melyeken keresztül az érdeklődők is bepillantást nyerhettek a munkájukba. A bemutatókon kívül a természettudományok oktatásának és tanulásának lehetőségeit körüljáró műhelybeszélgetéseken vehettek részt az érdeklődők.

Réti Mónika, a KUTOSZ alelnöke elmondta, a TUDÁS projekt a partnerséget, az együttműködést helyezi a középpontba, és a napi, rendszeres, elkötelezett munkára, nem csupán a kiválóságra fókuszál. A KUTOSZ és a TUDÁS projekt sokat tud segíteni minden érdeklődő diáknak, mert a szakkörök vezetői vagy maguk is aktív kutatók, akik mentorálják a diákokat, vagy össze tudják kötni tanítványaikat egyetemi közegben mozgó szakemberekkel. Ez azért különleges lehetőség, mert a mentorok mellett dolgozva a diákok megtapasztalják, milyen a tényleges tudományos munka.

Szilasi Péter Tamás, a rendezvénynek helyet adó győri Mobilis Interaktív Kiállítási Központ ügyvezetője elmondta, cél, hogy minél többen érezzenek rá arra, hogy a tudomány nem egy földtől elrugaszkodott dolog, hanem jelen van a mindennapjainkban. Kiemelte, hogy a tehetség sokféle lehet, és mindenki igazán sikeressé válhat valamiben, ha megtalálja azt a speciális részterületet, amiben ő a legjobb. A Mobilis Központ minden évben megrendezésre kerülő Tudástábora ebben segít a gyerekeknek.

 

A TUDÁS Expón résztvevő szakkörök mindegyike elismerésben részesült. A szakmai zsűri értékelése alapján a fődíj (140.000 Ft értékű laboratóriumi eszköz) mellett hét kategóriában kaptak díjat a szakkörök (Legnagyobb tudományos érték, Legérthetőbb bemutató, Leglelkesebb munka, Legsokoldalúbb szakkör, Legalaposabb magyarázat, Legátfogóbb témák, Leginkább gyakorlatias munka), és a Kutató Tanárok Országos Szövetsége egy különdíjat is átadott.

 

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta