Jelentkezzetek diákképviselőnek! – A Független Diákparlament felhívása

Rovat

Megosztás

A Független Diákparlament képviselőket keres. Ha úgy érzed, a diákság közös ügyeiről van véleményed, és szívesen tennél is azért, hogy élhetőbb és inspirálóbb közegben dolgozhass a suliban, olvasd el a Diákparlament felhívását, és jelentkezz a felhívásra!

Független Diákparlament
Lennél képviselő?

 

Kedves Érdeklődő!

A következőkben megpróbáljuk emészthető terjedelemben, de sok információt elmondva leírni röviden azt, amivel fontos tisztában lenni a képviselőnek való jelentkezéskor.

A Független Diákparlament egy alulról szerveződő, diákok által életre hívott szervezet, amelynek célja, hogy az oktatás különböző szereplői – a diákok által megválasztott képviselők – közösen tehessenek azért, hogy minél jobb, mindenki számára előnyösebb lehessen az oktatás Magyarországon. Ennek érdekében próbál minél több diákot és véleményt bevonni, minél alaposabb munkát végezni, hogy egyre nagyobb beleszólása legyen a különböző kérdésekben. Megválasztott képviselői egyforma jogokkal rendelkeznek. A szervezők a keretek fejlesztéséért, az ülések megszervezéséért, a képviselők pedig a tartalommal való megtöltésért felelősek – a szervezet demokratikus alapelveinek kereteit tiszteletben tartva.

Szeptember 27-ig lehet képviselőjelöltnek jelentkezni. Az internetes választás a honlapunkon szeptember 28-án indul és november 6-án éjfélkor zárul majd. A választáson a 14. életévüket betöltött diákok szavazhatnak, a kategóriákon (diák, hallgató, tanár, szülő, öregdiák) belül régiónként 1-1 jelöltre. 90 középiskolás diák képviselő jut be, és szerez képviselői mandátumot egy tanévre. Régiónként a diákok száma szerint arányosan osztottuk el ezt, átlagosan 9-14 fő között mozog, Budapesten pedig az első 20 legtöbb szavazatot kapó jelölt jut be. Ahhoz, hogy bejuss a Független Diákparlamentbe, aktívan kell kampányolnod és szavazatokat gyűjtened – ebben a logónk átküldésével és az e-mailben elküldött, igényed szerinti időpontban publikálásra szánt kampányanyagod Facebook-oldalunkon való közzétételével tudunk segíteni.

A képviselők a tanév során két plenáris ülésen vesznek részt Budapesten (ősszel és tavasszal, előbbi november 20-22. között lesz). Az őszi ülés a problémafelvetésről és az egyes témák kapcsán bizottságok létrehozásáról szól, majd bizottságonként folyik tovább a munka interneten keresztül egészen a tavaszi ülésig, amikor is az elkészült javaslatokról egyesével szavaznak a képviselők. Amelyek elfogadásra kerülnek, azokat eljuttatjuk az Emberi Erőforrások Minisztériumához, és a javaslatokra valós reakciókat várunk.

Fontos, hogy aki képviselővé válik, az egy nagy lehetőséget kap, egy nemes cél érdekében cselekedhet egy fiatalos közösség tagjaként, de ehhez felelősség is társul: a plenáris üléseken részt kell venni (súlyos esetre fenn kell tartani minden képviselőnek egy helyettest, aki el tud jönni helyette) és az évközi munka során is aktívnak kell lenni, másképp a képviselő elveszti a mandátumát, és a helyére időközi választást írnak ki a szervezők. Mindez azért fontos, mert az eddigi tapasztalatok alapján sok másik jelentkező is szeretne egy inaktív képviselő helyén lenni, aki ezzel másoktól veszi el feleslegesen a lehetőséget a folyamatban való tényleges részvételtől, ráadásul a szervezet csak akkor működik, ha interneten keresztül is részt vesznek a képviselők a vitákban, szavazásokban. A megválasztott képviselőnek feladat létrehozni és folyamatosan fenntartani egy nyilvános, képviselői facebook-oldalt, ahol közzétehet vitaindító bejegyzéseket, az esetleges javaslatait. Feladata, hogy választóival, valamint közvetlen környezetével (pl. osztály) vitassa meg rendszeresen a Független Diákparlamentben felmerülő témákat, ismerje a gondolataikat ezen kérdésekben.

A Független Diákparlament lehetőséget szeretne teremteni arra, hogy képviselői bátran és szabadon kimondhassák véleményüket az oktatási kérdésekben. Emellett azt is fontosnak tartjuk, hogy egymás véleményét tiszteletben tartsuk, egymás érveit meghallgassuk, és törekedjünk a másik fél szemszögéből is átgondolni az adott témát: törekedjünk a konszenzusra, a minél több képviselő számára elfogadható megoldásra.

A Független Diákparlament tisztában van a diákok leterheltségével, ezért örömmel igazolja le a képviselői munkáját az érettségihez szükséges 50 óra iskolai közösségi szolgálat keretein belül, amennyiben a képviselő iskolája hajlandó vele szerződést kötni. Ne azért jelentkezz képviselőnek, hogy leigazoljunk neked órákat, hanem akkor, ha szeretnéd a saját és társaid véleményét képviselni, találkozni az ország minden részéből érkező többi képviselővel és beleszólást szerezni a diákság részére a különböző oktatási kérdésekben.

Képviselőnek jelentkezni a bitly.com/kepviselo2015 linken tudsz. A szervezetünkről szóló prezentációt itt éred el: http://bitly.com/fdp-prezentacio_2015. Bármilyen kérdésed van, keress minket bármikor üzenetben a Facebookon, vagy e-mailben a diakparlament@gmail.com címen!  

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta