A magyarok mindenhol ott vannak, szokták mondani. A Netflix vadonatúj sorozatában, a 13 Reasons Why / 13 okom volt című sorozatban is feltűnik egy apró magyar szál. A Szomorú vasárnap című dal úszik be a képbe. Emlékszel a jelenetre, amikor Alex arra kéri Clay-t, hogy guglizzon rá, hogy “magyar öngyilkos dal”?
Nos, mi megtettük. Angolul és magyarul is. Persze, a magyar nyelvű oldalak Clay-nek lehet, hogy nem sokat mondtak volna. De hogy mit is találtunk? Elsősorban a Wikipédia-oldalt angol nyelven, ahol legalul már fel is tüntették a megjelenését a sorozatban. De kezdjük talán az elején.
A dal szerzője az 1889-ben született Spitzer Rudolf, későbbi nevén Seress Rezső. A Rubicon cikkében zeneszerzőként, zongoraművészként, a Horthy-korszak egyik legnagyobb hatású előadójaként aposztrofálja. A szóban forgó dal szövege eredetileg Jávor László, magyar költő verse volt, amelyhez a dallam később megszületett. Miután viszont szárnyra szökkent, úgy az hírlett el, hogy a dal hatása alá kerülő hallgatóság közül többen öngyilkosságot követtek el a dal meghallgatása után. Éppen ezért rövidesen be is tiltották a dalt Magyarországon, majd az Egyesült Államokba kerülve hasonló legenda terjedt el, így ott is. A történethez az is hozzátartozik, ami a legendát még inkább életben tartja, hogy maga a szerző, Seress Rezső is öngyilkosságot követett el.
A Snopes, a legendákat felkutató és róluk a leplet lerázó oldal 2007-ben készített egy összegzést az egészről, amelyben ‘undetermined’, vagyis meghatározhatatlan státuszt kapott az eset. Ebben a legenda elterjedését segítő még egy tényezőt említ az oldal: a szerző egy volt barátnőjének szerezte a dalt, aki szintén öngyilkosságot követett el. Mind Seress Rezső öngyilkosságát, mind a barátnő gyilkosságát az oldal mint a legenda szépítő tényezőjeként festi le.
A legendák között olyan is felvetődött, hogy egy öngyilkosságot elkövetett személynél megtalálták a dal kottáját, vagy esetleg ez a dal szólt a gramofonon. Tizenhét magyarországi öngyilkosságot hoztak kapcsolatba ezzel a dallal.
Az Snopes nevű oldal az alábbi állításokat tette a legendának azon részével kapcsolatban, hogy az említett öngyilkosságokért a dal a felelős:
“Nem tudom, ezek közül hányat lehetne valójában bizonyítani bármivel azokon a régi magyar újságokon kívül. Mindenesetre, azokat nehéz ebből az időtávlatból kézzel fogható és biztos bizonyítéknak beállítani, mert nehéz lenne elkülöníteni a megjelent sztorikban a túlzást és a valódi igazságot. Arra gyanakszom, hogy a legenda ezen része felületesen igaz. Magyarországon valóban magas az elkövetett öngyilkosságok aránya, így inkább lehetne véletlen egybeesésekről szóló feltételezéseknek mondani, mintsem véletlen egyidejűségnek a dalt és az öngyilkosságok közötti kapcsolatot, amelyekben a média inkább túlzott, minthogy az objektivitásra törekedett volna.
Magyarországon az egyik legmagasabb öngyilkosságból fakadó halálesetek száma évek óta, így az öngyilkosságok elszaporodása, néhány tucatja nem lehetett meglepő, még 1936-ban sem. Az sem szokatlan, hogy az elkövetők gyakran népszerű dalokból, könyvek alapján vagy filmek hatása juttatják el a végső gondolathoz. Viszont az, hogy egyetlen dal sorozatos öngyilkosságot váltson ki az emberekből, az csak annak tudható be, hogy az emberek maguk ezzel próbálják megmagyarázni ezeknek a halálozásoknak az okát.”
https://www.youtube.com/watch?v=BOkUd4IZHE0
Mindenesetre a 13 Reasons Why / 13 okom volt is úgy tűnik, hogy több országban okozott problémát, néhány kanadai iskola például betiltotta a sorozatról szóló kokettálást az iskolában, és Új-Zéland is betiltotta az egész sorozatot úgy, ahogyan az van, írta meg nemrégiben a TheGuardian. Nem is csoda, hiszen az OECD-országok között Új-Zélandon történik a legtöbb öngyilkosság.
A produkció második évada zöld utat kapott a Netflixnél, így a csapat újra összeáll, így az első évad végén felmerülő rengeteg kérdésünkre reményeink szerint mindannyian választ kapunk. Addig is, a készítők egy rövid felvezetőt nyomtak nekünk a közösségi oldalakon a bejelentés napján.