Már több mint 20 fiatalnak sikerült elhelyezkednie a munka világában a Csányi Alapítvány Magyarországon egyedülálló, hosszú távú tehetséggondozó programjának köszönhetően
Az alapítvány jelenleg 406, hátrányos helyzetű gyermeket támogat komplex és személyre szabott, több mint egy évtizeden át kísérő mentorprogramjával. Az Életút Programba idén újabb 30 tehetséges fiatalt várnak, 2020-ban pedig megnyílik az új, immár hetedik magyarországi Közösségi Ház Szentesen.
A Csányi Alapítványt 2005-ben hozta létre Dr. Csányi Sándor azzal a céllal, hogy megtalálja, kiemelje és segítse a tehetséges hátrányos helyzetű gyerekeket tehetségük kibontakozásában és fejlesztésében, az általános iskola ötödik osztályától egészen a diploma vagy szakma megszerzéséig. A program komplex tanulmányi és szociális segítséget nyújt a gyermekeknek és családjaiknak, figyelembe véve a támogatottak egyéni körülményeit.
Az Életút Program rendszeres foglalkozásain olyan készségeket és képességeket sajátítanak el a fiatalok, amelyek felkészítik őket a munkaerőpiac elvárásaira. A többi között online nyelvi játékok, okos tantermek és külföldi nyelvi táborok segítik a megfelelő nyelvtudás megszerzését, aminek köszönhetően eddig összesen 338 sikeres nyelvvizsgát tettek le. A foglalkozások között kiemelt szerepet kap az informatikai fejlesztés is. Az oktatásnak, gyakorlási lehetőségeknek és a gyerekek szorgalmának eredményeként 2018 végére 159-en szereztek komplett ECDL bizonyítványt a program segítségével. A művészet, zene vagy sport iránt érdeklődő fiatalok kibontakozásának egyebek mellett kulturális programok, szaktáborok, sportversenyek, az idén 10 éves Csányi Band zenekar és az immáron 3 éve sikerrel működő Kamarazenekar adnak teret.
Az alapítványban dolgozó 19 főállású mentor, pedagógus, szociális munkás és gyermekvédelmi szakember, 59 fejlesztő tanár és 46 önkéntes elkötelezett odafigyelésének és szaktudásának köszönhetően az Életút Programban résztvevő gyerekek érdeklődésüknek és affinitásuknak megfelelő szakmát választhatnak. A legtöbben mérnökök, tanárok és gazdasági, illetve marketing szakemberek szeretnének lenni, de sokan választják az informatikai, egészségügyi pályákat is.
Jelenleg 82-en vesznek részt egyetemi, főiskolai képzésben, az idén hárman szakmával a kezükben búcsúznak. Velük együtt 2019-re már 20 fölé nőtt azoknak a száma, akik az Életút Program befejezése után piacképes diplomával vagy szakmával a zsebükben el is helyezkedtek első munkahelyükön.
„Nagyon büszkék vagyunk minden, az Életút Programban diplomát vagy szakmát szerzett fiatalra, és biztosak vagyunk benne, hogy izgalmas és sikeres évek állnak előttük és meg fogják állni a helyüket a választott pályán. A kivezetés után sem engedjük el a kezüket, hiszen önkéntesként inspirálják és motiválják a következő generációt, de számítunk rájuk a közösségi programokon és nyári szaktáborainkban is” – emelte ki Dr. Csányi Sándor. „Hisszük, hogy a megfelelő ismeretek elsajátítása mellett a boldoguláshoz legalább olyan fontos, hogy közösségi programjainkkal összetartó, erős kapcsolatok kialakítását segítjük elő, amelyek az Életút Program utáni életben is fontos tőkét jelentenek a fiataloknak” – tette hozzá az alapító.
Az alapítvány munkájának központjai az országszerte hat településen hálózatként működő Közösségi Házak, ahol a gyerekek iskola után, illetve hétvégén, csoportos és egyéni fejlesztő foglalkozásokon és közösségépítő alkalmakon vehetnek részt.
„A Kuratórium döntése alapján 2020-ban megnyitjuk hetedik Közösségi Házunkat Szentesen, így jövőre ott is várjuk a tehetséges fiatalokat. Idén pedig Szegeden és Jászberényben biztosítunk lehetőséget az Életút Programhoz való csatlakozásra 15-15 jelentkezőnek” – jelentette be Dr. Csányi Sándor.