A szinkronúszás egy nagyon látványos sportág, ahol a versenyzők művészien végrehajtott csoportgyakorlatokat mutatnak be zene kíséretében, ezért vízi balettnek is nevezik. Mi az, amit eddig esetleg nem tudtál erről a sportról?
A szinkronúszás olimpiai sportág is. A nyári olimpiai játékokon 1984 óta szerepel a programban. Kezdetben csak egyes és páros versenyszámok voltak, 1996 óta azonban csapat versenyszámot is rendeznek.
A szinkronúszás során a cél az, hogy a lányok hajlékony mozgása összhangban álljon a kísérő zenével és egymással. A versenyszámok egyéni, páros, csapat- és szabad kombinációs kűrgyakorlatokból állnak. A gyakorlat során a zene minden ütemére számolnak, így hozzák “szinkronba” a mozgásukat.
Egy, kettő vagy nyolc lány zenére egyszerre mozog a vízben. Gyakorlatuk közben karral vagy lábbal dolgoznak, akrobatikus elemeket és különböző alakzatokat is bemutatnak a vízben.
A gyakorlat során viselt különleges “kűrruhákat”, látványos dresszeket mindig színes és fényes anyagból varratják, melyeket flitterekkel díszítenek. A versenyzők a ruhához illő sminket viselnek a vízben, mint például rúzst, szemceruzát, szemhéjfestéket, melyet szemhéjpúderrel tesznek még tartósabbá. Ennek a tartósságnak az igazi titka, hogy ha kijönnek a vízből, nem szabad elkenniük a festéket.
A víz alatt a lányok víz alatti hangszórók segítségével hallják a zenét, melyek gyakran ismert filmzenék vagy tánczenék. Ezek általában ütemesek és kifejező a dallamuk, ezért könnyebb azokra végezni a gyakorlatokat.
A szinkronúszók úgynevezett “orrcsipeszt” használnak, hogy amikor fejjel lefelé dolgoznak, ne menjen az orrukba a víz. Épp ezért van az, hogy a versenyeken több pót-orrcsipeszt is rejtenek a fürdőruhájukba, hogy ha azt elhagynák, leesne az orrukról vagy épp a gyakorlat közben levernék egymás orráról, mindig legyen náluk másik, hogy azt pótolhassák.
Kiemelt kép forrása: britishswimming.org,