Vörös tér, Kreml, Ermitázs – unalomig szajkózzák az útikönyvek és az online leírások. Ezúttal kevésbé ismert látványosságokat ajánlunk.
Logikus, hogy legyen űrhajózási múzeuma annak az országnak, amely elsőként küldött embert az űrbe. Jurij Gagarinnak nemcsak a szkafandere, de űrjárműve is megtekinthető a moszkvai tárlaton. Ízelítőt kapunk az űrkutatás történetéből a kezdetektől napjainkig és persze Farkas Bertalan arcképe is felbukkan.
Nemcsak Moszkvában, de Szentpéterváron is érdemes megnézni egy-két metróállomást. Ne csak a gyönyörű mozaikok és stukkók miatt szánjunk erre elég időt. Az északi főváros legtöbb állomásához hosszan, akár perceken át visznek le a mozgólépcsők.
A megszokotton kívül érdemes más perspektívából is megnézni Szentpétervárt. A helyiek körében nagyon divatos a háztetőkről gyönyörködni a látnivalókban. Ha erre nem merünk vállalkozni, még mindig ott az Izsák-székesegyház kupolája.
Szentpétervártól nincs nagyon messze a Kizsi-sziget. A karéliai Onyega-tó ezen szigetén fából készült templomok vannak. A legenda szerint egyetlen fejszével készítette el őket egy mester. Miután kész lett, a szerszámot állítólag a tóba dobta, merthogy még egyszer nem tudna ilyen nagyszerűt alkotni és ez másnak sem sikerülhet. Az épületegyüttes az UNESCO világörökségi listáján is szerepel.
Bár a dél-szibériai Bajkál-tavat említik az útikönyvek, egy szomorú apropóból mi is ajánljuk. A világ legmélyebb tavának vízszintje drasztikusan csökken – jelentették az orosz hatóságok a tél végén. Az ipari és halászati tevékenységen kívül a gondatlan turisták is szennyezik a Föld édesvízkészletének ötödével rendelkező tavat.