A mindennapokban, a sulis feladatok során fontos szerepet kap az intelligenciád fejlesztése. De mi a helyzet az érzelmi intelligenciával? Íme, néhány tipp, hogy hogyan fejleszd az érzelmi intelligenciád!
Az érzelmi intelligencia a saját és mások érzelmének helyes felismerése, azonosítása, a szociális kapcsolatok empatikus kezelésének képessége. Ha magas az érzelmi intelligenciád, akkor könnyen el tudsz igazodni a másokkal való kommunikációban, szociális helyzetekben, és a konfliktusok kezelésében. Akárcsak az általános intelligencia, az érzelmi intelligencia is fejleszthető.
Jeffrey Bernstein, pszichológus az alábbi tippeket ajánlja az érzelmi intelligencia fejlesztéséhez.
- Figyelj az érzelmeidre!
Az első szempont, hogy figyelj az érzelmeidre. Megteheted ezt úgy, hogy az egyes események során megfigyeled a tested reakcióját, a feszültséget, amit érzel. Vizsgáld meg, hogy milyen helyzet, milyen érzelmeket hoz elő benned.
- Kérdezd meg magadtól: „Ez a megfelelő hely és idő?”
Mielőtt teszel vagy mondasz valamit, gondold át, hogy az adott hely és idő megfelelő-e arra, amit tenni szeretnél. Adj magadnak időt, ha bizonytalan vagy, gondold át, mit szeretnél tenni, és azt mikor és milyen formában tudnád a leghatékonyabban elvégezni.
- Figyeld meg a körülötted lévők érzelmeit!
Mások érzelmeinek megértéséhez fontos, hogy figyeld a körülötted lévők reakcióit. Segíthet a megértésben, ha a saját érzelmeidből indulsz ki: mi az, amit egy negatív helyzetben érzel, általában hogy reagálsz nehéz helyzetekben. Ha tisztában vagy a saját érzelmeiddel, közelebb kerülsz ahhoz, hogy másokét is megismerd.
- Ne akarj gondolatolvasó lenni!
Az, hogy megérted mások érzelmeit, nem azt jelenti, hogy olvasni is tudsz a gondolataikban, vagy hogy minden esetben tudnod kellene, hogy mit érez a másik ember. Az érzelmi intelligencia inkább egy hajlandóság arra, hogy megértsd a másik megéléseit, de az nem elvárás, hogy mindig teljes mértékben kiismerd a másik személy érzelmeit.
- Legyél empatikusabb!
Az érzelmi intelligencia fejlesztésének kulcspontja az empátia fejlesztése. Ezt megteheted úgy, hogy a másik ember érzéseinek vizsgálatakor felteszed magadnak a kérdést „vajon miért érzi így magát?”. Próbáld meg megérteni az okokat, amik ahhoz vezettek, amilyen érzelmet aktuálisan a másik személyen látsz.
- A fejlődésre fókuszálj!
Ahhoz, hogy fejleszteni tudd az érzelmi intelligenciád, fontos, hogy kritika esetén ne rögtön védekezésre válts. Hallgasd meg a másik mondandóját, értékes tapasztalatokat nyerhetsz belőle. Légy nyitott mások meglátásaira, hiszen sokat tanulhatsz ezekből.
- Dolgozz rajta!
Bernstein utolsó tanácsa azt fejezi ki, hogy az érzelmi intelligencia nem egy nap alatt jön létre. Dolgozni kell rajta, fejleszteni magad és a hozzáállásod a világhoz. Mindez pedig sok türelmet igényel, de a végeredmény mindenképpen hasznodra fog válni.
Forrás: psychologytoday.com
giphy.com