Az őszi szünet alatt már zajlanak az iskolákban a fertőtlenítő nagytakarítások – mondta az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján hétfőn.
Müller Cecília az egyéni felelősség fontosságát is hangsúlyozva arra kérte a diákokat, hogy az őszi szünet alatt kerüljék a csoportosulásokkal járó programokat, és kiemelte, hogy fontos ügyelni a megfelelő vitamin, különösen a C- és D-vitamin bevitelére.
Felhívta a figyelmet arra, hogy péntektől már a szabadtéri sporteseményeken és gyűléseken is kötelező a maszkhasználat.
Kérdésre válaszolva Müller Cecília elmondta, hogy már csaknem egymillió – a vírus örökítő anyagának kimutatásán alapuló – PCR-tesztet végeztek a járvány kezdete óta, és mindenkit ingyen tesztelnek, akit szükséges.
Magyarországon is előfordult már néhány esetben, hogy valaki kétszer is megfertőződött koronavírussal. Ez a fertőzés egyes esetekben nagyon eltérő lehet, általában féléves védettségi idővel számolnak egy fertőzés után.
A tisztifőorvos elmondta, hogy Magyarországon jelenleg 11 gyermeket ápolnak Covid-fertőzéssel kórházban, de egyikük sincs lélegeztetőgépen, elsősorban az alapbetegségük teszi szükségessé szorosabb megfigyelésüket.
Arra a kérdésre, hogy utcán is kötelezővé teszik-e a maszkviselést, Müller Cecília elmondta: ez már jelenleg is javasolt olyan helyeken, ahol nem lehet tartani a másfél méteres távolságot, például a piacokon. A jelenlegi intézkedések elegendők, ha azokat – elsősorban a maszkviselést, a távolságtartást és a gyakori fertőtlenítést, kézmosást – mindenki szigorúan betartja, de ha szükséges, lesznek újabb intézkedések is.
A járvány terjedését nem lehet megakadályozni, de mindnyájunk felelőssége lassítani a folyamatot, hogy minél kisebb legyen az egészségügyi rendszer terhelése – figyelmeztetett Müller Cecília.
Az elmúlt 24 óra adatait ismertetve a tisztifőorvos elmondta: 2316-tal nőtt a koronavírus-fertőzöttek száma, 47-en elhunytak, 2602 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 233-an lélegeztetőgépen vannak. Arra kérte a krónikus betegeket, hogy feltétlenül gondoskodjanak betegségeik egyensúlyban tartásáról, hiszen ez koronavírus-fertőzés esetén csökkenti a kockázatokat. A krónikus betegek mellett különösen az idősekre kell vigyázni, és nemcsak az idősotthonokban, a kórházakban, hanem otthon is.
– MTI –
Ezt olvastad már? Vegyétek komolyan a koronavírust! – Tünetek, lefolyás, és ami utána van