Aki közületek szakképzésben tanul, az már megtapasztalhatta, a 2013/2014-es tanévtől kizárólag 8 osztályra épülő 3 éves szakképzés volt indítható. Ebben a képzési típusban már 9. évfolyamon megszervezhető a képzés iskolán kívüli képzőhelyen, vállalati tanműhelyben, tanulószerződés keretében. 2015. július 1-jével újabb szakaszába érkezik a gyakorlatorientált duális szakképzés kiépítése. Ekkor lép hatályba ugyanis az ún. „kamarai garanciavállalással” kapcsolatos törvényi rendelkezés. A jogszabály-módosítás kimondja, hogy a tanuló gyakorlati képzéséről a 9. évfolyam összefüggő szakmai gyakorlatától kezdve a szakiskola csak akkor gondoskodhat, ha gazdasági kamara nem tudja gazdálkodónál, tanulószerződéssel elhelyezni. A 2015. július 1-jén hatályba lépő törvénymódosítás vonatkozik a 2015. július 1-je előtt szakiskolai tanulmányait megkezdett tanulókra is.
Mi a jelentősége annak, hogy a diákok vállalatoknál, üzemi képzőhelyeken hegesztenek, sütnek-főznek, ácsolnak? Akik „valódi” munkahelyen tanulják ki a szakmát, piacképesebb tudásra tesznek szert, és megtapasztalják azt is, milyen „élesben” helyt állni egy munkahelyi közegben.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a Középsuli.hu-hoz eljuttatott tájékoztatása szerint a duális képzés 2013/2014-es átalakítását követően a szakmai elmélet és gyakorlat aránya 2/3-ra növekedett a közismereti időkerethez képest, illetve a gyakorlati képzés óraszáma eléri a teljes képzési idő 46%-át. Az elmúlt közel 20 évben a duális képzés lényegét jelentő tanulószerződések száma a 8-szorosára növekedett.
2015 júliusától azonban további változások várhatóak. Ezentúl már csak abban az esetben maradhat a tanuló iskolai tanműhelyben, ha a duális képzést felügyelő Iparkamara nem tudja külső gyakorlati képzési helyen elhelyezni a diákot. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara arról is tájékoztatta a Középsuli.hu-t, hogy a kamarai garanciavállalás intézményének bevezetése új, kiegyensúlyozottabb képzési rendet eredményez, a szakképzési tanácsadói hálózat számára pedig új munkastílust jelent, hiszen az iskola, a szülő és a tanuló, valamint a kamara és a gyakorlati képző intenzívebb együttműködése szükséges. A képzéssel kapcsolatos egyeztetések, konzultációk a középpontba kerülnek, és intézményes kereteket kapnak.
Növekedhet a képzés színvonala is: 2015. szeptember 1-jétől csak mesterfokozatú gyakorlati oktatók képezhetnek a gyakorlati képzőhelyeken. A gyakorlati képzőhelyek várhatóan szívesebben foglalkoztatják majd a tanulókat, mivel a jobb teljesítményt elérő diákok kerülnek ki elsősorban a vállalati környezetbe. Azon tanulók számára, akiknek a szakmai elméleti és gyakorlati felkészültsége még hiányos, illetve általános képességeik (írás-olvasás) nem megfelelőek, iskolai felzárkóztatás keretében kerülhet sor a munkaerő-piaci kompetenciák, gyakorlati készségek megfelelő szintű fejlesztésére. Ezt követően ezen tanulók is külső gyakorlati képzőhelyre mehetnek.
Képek forrása: www.redbeacon.com