Ugandában imádnak építkezni az emberek. Legalábbis Dr. Kiss Róbert Richard elmondása szerint, aki ezúttal Ugandából jelentkezett.
Néhány ismerősöm, akik alapjáraton félnek a szúnyogoktól és a legyektől, Ugandában egyenesen rettegnének a repülő fenevadaktól. Leginkább a malária miatt, amit az úgynevezett Anopheles szúnyog terjeszt. Még az ágyak is úgy vannak kialakítva Ugandában, mintha egy óriási szúnyogháló őrizné a turisták és a helyiek álmát, nehogy csípésnyommal ébredjenek. Félelemre azonban nincs sok ok, hiszen a malária ma már kezelhető, ha időben észreveszik a csípést.
A Magyar Kulturális és Kereskedelmi Központból (HTCC) jelentkezett a műsorvezető. Bizony még ilyen is van Ugandában.A kulturális és kereskedelmi kapcsolatok egyre erősebbé válnak Magyarország és Uganda között. Magyar pénzügyi szolgáltató és magyar pálinka kifőzőt is létrehoztak már a kelet-afrikai térségben. Hon. Dr. James Shinyabulo-Mutende, Uganda kereskedelmi minisztere elmondta, hogy szerinte a magyarok által előállított pálinkák komoly exportcikké válhatnak.
Tenger nincs, helyette viszont elámulhatnak a turisták a Viktória-tó, a gyönyörű vízesések és az egzotikus állatok látványától. A Nemzeti Parkokban még hegyi gorillákkal is találkozhatnak az emberek. A csónakázást sem hagyta ki az elismert újságíró, így legalább a vízi madarak sokaságát is megcsodálhatta Ugandában.
Sokan félnek az afrikai térségektől, de a műsorvezető állítása szerint nincs mitől tartaniuk a turistáknak. A közbiztonság szerinte kiváló, sőt, még az elhagyott fotós táskájáról is gondoskodtak a helyiek, hogy visszakerüljön az újságíróhoz. Nyilván atrocitások itt is előfordulnak, de a kint dolgozó magyaroknak, eddig még nem volt ilyenben részük.
Nem rég indult útnak a XI. Orvosi Misszió, amelyről korábban már be is számoltunk. Az önkéntesek rengeteget segítenek a helyieken. Nemsokára magyar kórház is épül, de az alapkő letételén már több újságíró is részt vett Magyarországról.
Fodor Réka orvosnő elmondta a műsorvezetőnek, hogy kint létük alatt közel 2000 embert vizsgáltak meg.
„A malária valóban népbetegségnek számít a térségben. A gyors kezelés körülbelül három nap alatt teljes gyógyulást biztosít. A legnagyobb problémát hosszútávon az jelentheti, hogy nem jutnak megfelelő ellátáshoz a betegek.”
– mesélt tapasztalatairól az orvosnő, majd hozzátette, hogy a vízhiány is nagyon aggasztó a térségben, hiszen komoly problémákat okoz.
Balogh Sándor, az AHU (Magyar Afrika Társaság) elnöke elmondta, hogy nem csupán a humanitárius segítség a céljuk, de a gazdasági együttműködés fejlesztése is, hogy Afrika kicsit közelebb kerüljön Magyarországhoz.
A következő héten vajon hová utazunk a Világszámmal? Hallgasd te is az Inforádió Világszám műsorát az FM 88,1 MHz-es frekvencián Dr. Kiss Róbert Richard műsorvezetésével! Péntek este 19:00 órától és szombat délelőtt 10:00 órától.
Fotók: flumotion.com, img1.etsystatic.com, 31.media.tumblr.com, tumblr.com