Nemes Nagy Ágnest a közember leginkább gyermekverseiről ismeri (pl.: Bors néni, Gondolj rám virág). Nemzedékek nőttek fel versikéin, melyek közül Halász Judit meg is zenésített párat (Akácfa, Jön a kutya, Égi fagylalt, stb…). Azonban tudomány itt nem állt meg! Műveket fordított, esszéíró és tanár is volt, illetve egy, a Nyugat szellemiségét tovább vivő irodalmi folyóiratot alapított férjével, az Újholdat. Ebben a cikkben igyekeztünk még több érdekes infót összegyűjteni erről a remek költőnőről és munkásságáról.
1. Habár házasságkötésétől kezdődően a hivatalos iratokban dr. Lengyel Balázsné néven szerepelt, élete végéig Nemes Nagy Ágnes néven publikált.
Lengyel Balázs író, szerkesztő, kritikussal való válását követően munkatársi, szellemi kapcsolatuk a későbbiekben is megmaradt.
2. A diktatúra éveiben szinte csak műfordítóként és a gyermekirodalom művelőjeként publikálhatott.
Ennek köszönhető, hogy gyermekversei olyan híresek. De emiatt van az is, hogy szépirodalmi alkotásai oly kevéssé ismertek.
3. 1954-től négy éven át a budapesti Petőfi Sándor Gimnázium tanára volt.
Éppen, hogy csak kollégáiról, író és költő barátairól nem taníthatott, mivel akkoriban nem tanultak kortárs irodalmat a diákok.
4. Keveset publikált, mégis a korszak meghatározó alkotója lett, s egyúttal inspirálója a modern magyar líra további alakulásának.
5. Több ízben képviselte Magyarország irodalmát külföldi felolvasó esteken és nemzetközi írótalálkozókon.
(Belgium, Franciaország, Németország, Anglia, Írország, Izrael)
1979-ben pedig négy hónapot töltött Iowában (USA), az egyetem nemzetközi írótáborában.
6. Élete utolsó évében meghívták alapító tagnak a Magyar Tudományos Akadémián belül szerveződő Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiának!
7. Az író díjat, kitüntetést “keveset” kapott.
Fiatalon, első kötetével elnyerte a Baumgarten-díjat (1948)
Első válogatott kötetéért kapta a József Attila-díjat (1969)
Életművének elismerésére a Kossuth-díjat (1983)
Halála után, 1997-ben Lengyel Balázzsal közösen megkapta Izrael Állam „Yad Vashem” kitüntetését, mert a Holocaust idején azon bátrak és igazak közé tartozott, akik biztonságuk kockáztatásával védték, bújtatták és mentették az üldözötteket.
Borítókép: Mediaklikk.hu