Álmainkban bármi megtörténhet, legszívesebben fel sem ébrednénk vagy épp ellenkezőleg egy borzalmas zombi apokalipszis közepéről szívesen visszatalálnánk a saját ágyunkba. A tudatos álom segítségével ez nem is olyan elképzelhetetlen….
Kisgyerekként mindannyiunkban meg van az a képesség, hogy álmodás közben felismerjük, nem valóság az ahol járunk, és egy gyors szemhunyással felébresszük saját magunkat. Ahogyan növekszünk, ezek a dolgok változnak: nemcsak az álmaink fakulnak meg, de a képességünket is elveszítjük az álmaink irányítására. A felnőtt emberek közül minden ötödik képes a tudatos álom gyakorlására vagy legalábbis rendszeresen megtapasztalja azt. Érdekes, hogy ha irányítani nem is tudja mindenki az álmait, de növelheti azok intenzitását több B6 vitamin bevitelével.
A tudatos álmodásra való képességünk már tudományos bizonyítást is nyert, méghozzá 1975-ben, amikor két tudós, Keath Hearne és Alan Worsley kísérlet útján bizonyította, hogy alvás közben a tudat egy része ébren van és képes megtartani a kapcsolatot a külső világgal. Így például az alvás közben ért ingerek beépülnek, ha torzulva is az éppen futó álomtörténésekbe. Ez az álom és ébrenlét közötti vékony határterület, amikor felismerjük, hogy álmodunk, az agy öntudatért és memóriáért felelős része pedig aktiválódik. Így a tudatos álmodás tulajdonképpen már egyfajta módosult tudatállapotnak felel meg, nem szimpla álmodásnak. Épp ezért kapcsolatban áll a meditáció gyakorlatával. Akik rendszeresen meditálnak azok nemcsak hatékonyabban képesek ellazulni, tudatosabban élik meg a mindennapjaikat és álmaikat is. A buddhista szerzetesek is a tudatos álmodás gyakorlásán keresztül igyekeznek eljutni más tudatállapotokba. Úgy tartják, hogy a tudatos álomban végrehajtott meditáció segítségével elérhető a tudat legtisztább formájának megtapasztalása.
Olvass többet!
Képek: wallpapers