Díjlovas és lovasterápiás verseny Fóton
A Magyar Lovasterápia Szövetség a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat védnökségével és támogatásával 2014. szeptember 26-28. között, immáron tizedik alkalommal rendezi meg nemzetközi és hazai Díjlovas Versenyét és Lovasterápiás Versenyét. A Magyar Lovasterápia Szövetség Díjlovasversenyének és Fogyatékosok Lovasversenyének szervezésében az OTP Bank több éve aktívan részt vesz.
Az előző évekhez hasonlóan idén is nemzetközi keretek között zajlik a háromnapos Díjlovas Verseny, ahol a hazai és külföldi versenyzők nehéz, közép és könnyű osztályú díjlovas kategóriában mérhetik össze a tudásukat. A korábbi évekhez hasonlóan a nemzetközi versenyen többek között Szent György-díj, Intermediate I., Intermediate I. Kűr, Intermediate II., Nagydíj, Nagydíj Special, valamint Nagydíj Kűr versenyszámok kerülnek megrendezésre.
A Lovasterápiás Versenyen a hiperaktív, tanulásban, illetve értelmileg akadályozott gyerekek önálló lovaglás keretében ügyességi pályán lovagolnak, illetve díjlovas programot mutatnak be lépésben és ügetésben. A Jámbor Vilmos Emlékversenyen gyerekcsapatok versenyeznek egymással vezetett lovon, ahol játékos feladatokat kell lóháton megoldaniuk. A gyógypedagógiai lovastorna versenyszámra hiperaktív, tanulásban akadályozott, illetve értelmileg akadályozott gyermekek nevezhetnek. A Mádl Ferenc Emlékverseny nemcsak a lovaglásról szól, a versenyzők kommunikációs készségüket is megmutathatják, hiszen bármilyen mesét, történetet előadhatnak, melyben a lovasokon kívül a ló is fontos szerepet kap.
A látássérült gyermekek számára külön versenyszámokat hirdetünk meg: ügyességi feladatokat vezetett lovon és gyógypedagógiai lovastornát. Az integráció fontosságát hangsúlyozva egészséges és sérült lovasok versenyezhetnek együtt, így jobban megismerhetik egymást, ami segíti a közös versenyzést, szerepelést. Terveink szerint idén is sor kerül a Díjlovagló Parasport versenyszámra, mely egyben a mozgásukban akadályozott felnőtt lovasok Országos Bajnoksága lesz.
A Magyar Lovasterápia Szövetség Alapítvány 1997-ben alakult meg azzal a céllal, hogy a lovasterápiával foglalkozó intézményeket és személyeket országos szinten összefogja, érdekeiket védje. Bozori Gabriella, a Magyar Lovasterápia Szövetség ügyvezető alelnöke elmondta, hogy a terápiákon résztvevő gyerekek esetében szociális szempontból nagyon fontos eredmény, hogy a mindennapi életükben jelentősen javul a társas érintkezés minősége: a lóval, a terapeutával és a társakkal való együttműködésnek köszönhetően. „Heti 140 gyermekkel és fiatallal foglalkozunk itt a fóti Lovasterápiás Központban, de folyamatosan szerepelnek gyermekek a várólistánkon is. Hosszú távú célunk, – a fogyatékkal élőknek nyújtott élményen túl – a lovasterápia és a lovassport népszerűsítése, a versenyzési lehetőség megteremtése sérült gyermekek és fiatalok számára, valamint a lovasterápiában, mint kiegészítő terápiás eljárásban rejlő fejlesztési lehetőségek bemutatása. A pszichológiai és gyógypedagógiai hatások közül jelentős a figyelem, a gondolkodás és a motiváció fejlődése, illetve az önbizalom erősödése. Az OTP Bankkal több éve együttműködünk, az évente megrendezett Nemzetközi és Hazai Díjlovas és Lovasterápiás versenyünk – amit szintén a pénzintézet támogatásával tudunk megrendezni – minden évben jó alkalom arra, hogy rávilágítsunk a terápia társadalmi hasznosságára.”
Az NGYSZ Fóti Lovasterápiás és Oktató Központjában rendezett Díjlovas Verseny alatt zárul Magyarországon az idei OTP Bank Fogászati Roadshow. A gyerekek minden nap 9 és 17 óra között vehetnek részt az ingyenes fogászati szűrésen és szaktanácsadáson. A fogorvosok munkáját arcfestők, kézművesek segítik, akik barátságos eseménnyé teszik a fogászati vizsgálatot. A rendezvény mindhárom napjára kitelepül a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat nőgyógyászati szűrőkamionja is, melyben a látogatókat orvosaink nőgyógyászati tanácsadással várják. A fogászati busz és a nőgyógyászati kamion október első hetében egy hetes szűrőkörutat tart Erdélyben.
A rendezvény támogatásával az OTP Bank nemcsak egy nemes sportág mellé áll, hanem a pénzintézet támogatási filozófiájának egyik alappillére, az esélyteremtés jegyében hozzájárul a lovasterápia, mint a sérült, fogyatékos emberek gyógyításában, rehabilitációjában, valamint az egészség megőrzésében elengedhetetlen terápiás eszköz népszerűsítéséhez is.
Az MLTSZ munkájáról bővebb információ a www.lovasterapia.hu oldalon található.