A nyári időszámítás ma éjjel kezdődik, amikor hajnali kettő órakor az órákat háromra állítjuk ! Nos, milyen hatással van mindez a szervezetünkre? Lássuk!
A technikai kütyük világában ennek azonban kevés, azonnal látható jele van, hiszen az órák már automatikusan átállnak, mire felkelünk. Ugyanakkor az óraátállítás okozta időeltolódás átmenetileg felborítja a szervezetünk bioritmusát.
Az egy órás változást átlagos esetben egy nap alatt dolgozza fel a szervezet. Ám ez emberfüggő.
Kicsit talán másabb a helyzet a kisgyermekek és az idősebbek esetében. Nekik kötött menetrendjük van: alvás, felkelés szempontjából is. Ezért több nap is szükséges lehet az átálláshoz. A legfiatalabb generáció is nyűgösebb ilyenkor. Ha valaki érzékeny az időjárási frontokra, az évszakváltásokra, őket jobban megviselheti, akár komoly alvászavarokat is okozhat.
Az alvászavarok pedig összefüggésben állnak az időskori elbutulással, a szívbetegségekkel, a munkahelyi és az autóbalesetekkel, és életünk sok más területével. Például a tavaszi óraátállításkor ugrásszerűen megnő a szívinfarktusok száma, nehezebb ez az időszak, mint az őszi visszaállás, hiszen ilyenkor – ahogyan vasárnap is- egy órával előbbre kell állítani az órát, emiatt „elvész” egy óra, egy órával később kel fel és nyugszik le a nap. Ez mind negatív módon borítja fel a belső ritmusunkat.
Mindenkinek egy kicsit másképp jár a biológiai órája. Vannak korán kelő vagy későn fekvő emberek. Mindenkinek más lehet a napi alvásigénye, ezért a legjobb tanács az, hogy kövessük a saját biológiai óránkat, és ne törődjünk azzal, hány órát is mutat a kütyünk!