Ha szeretsz enni, és új ételeket kipróbálni, vagy csak vonz az újdonság varázsa, bátran ajánljuk figyelmedbe a fúziós konyhát. Ha eddig még nem hallottál róla, vagy hallottál már, és csak jobban meg akarod ismerni, most megteheted. Ne aggódjatok, a címben persze csak vicceltünk. 🙂 A fúziós konyhában ennél sokkal közhelyesebb ételek készülnek.
A fúziós konyha a különböző étkezési kultúrákat ötvözi egymással. Nem egy új keletű dologról van szó, hiszen évszázadokkal ezelőtt is keveredtek az étkezési kultúrák egymással, de az elnevezése teljesen újszerű. A fúzió szóból alakult ki, melynek jelentése egyesülés, egybeolvadás. Pár éve kapott nagyobb figyelmet nálunk is, és kezdtek megjelenni a fúziós éttermek, főként Budapesten. A fúziós ételeknek három alapvető típusát különböztetjük meg egymástól.
#1
Az első típusba azok az ételek tartoznak, amelyekben ötvözik a nagyobb földrajzi területek alapanyagait. Általában az országon belüli kisebb régiók helyi sajátosságait használják fel, hogy új ízeket hozzanak létre, ilyenek pl. a kelet-ázsiai ételek.
#2
A második típusba az eltérő konyhák ételei kerülnek. Itt pl. az ázsiai és európai ételeket ötvözik, hogy új ízvilágot, és ne mindennapi ételkreációkat hozzanak létre. Csak a fantázia szabhat határt, hogy mit mivel kevernek. Persze csak óvatosan a kísérletezéssel, hiszen az a cél, hogy az ízek harmonikusak legyenek egymással.
#3
Az utolsó típusa a fúziós konyhának csak egy nemzet vagy terület konyhájára koncentrál, és azon belül is egyetlen ételre, majd azt ízesíti a saját országának jellemző hozzávalóival. Ilyen pl. a pizza és a taco keveredésével létrejövő Taco-pizza.
Ha neked is megjött az étvágyad és a kedved, hogy kipróbáld, nézz szét az interneten, hamar megtalálod a legjobb fúziós éttermeket a fővárosban.
Ha pedig egy kis főzőcskézéshez jött meg a kedved, bátran kísérletezz a legkülönlegesebb ízekkel, de azért vigyázz, hogy a fűszerek passzoljanak és harmonikusak legyenek egymással. 🙂
foto: La pinella, wikipédia