Aludj jól, élj jól! – World Sleep Day Hungary

Rovat

Megosztás

Tudod, mi az a szomnológia? Hogy mi a cirkadián ritmus, és mire jó a melatonin? E témát jártuk körül a tudományág hét jeles képviselőjével az alvás világnapjának alkalmából. A World Sleep Day Hungary sajtókonferencia házigazdája G. Németh György volt. A rendezvény keretén belül nem csupán az alvástudományt érintő kérdéseket boncolgattuk, de a Sleepfriendly Hotel International Program fődíját is átadták.

A szomnológia az alvászavarokkal foglalkozó tudományterület. Valóján azonban több tudományág határán helyezkedik el, így az ideggyógyászathoz, a pszichiátriához, a tüdőgyógyászathoz és a fül-orr-gégészethez is nagyon közel áll. Ahogy dr. Szakács Zoltán, a Magyar Alvástársaság elnöke fogalmazott, az alvászavar előidézője lehet más, szervi megbetegedésnek is, így fontos, hogy az orvostudományban a szomnológia is kiemelt helyet kapjon.

2

Dr. Félegyházi Zsolt eladásában a felnőttkori figyelemzavarról és hiperaktivitásról beszélt. Igen, meglepő, de a felnőttek körében is létező fogalom a hiperaktivitás! Ugyan a tünetei jóval enyhébbek lehetnek, mint gyermekkorban, de ilyenkor is jelentkeznek. Ezek az emberek alvászavarral küzdenek, nyugtalanok, hajlamosak halogatni a feladataikat. Mivel a homloklebeny látja el a magasabb idegi funkciókat, és felel a feladatok egyeztetéséért, e terület működésének zavara okozza a halogató magatartást is. Az alvászavar könnyedén orvosolható kis mennyiségű melatoninnal, amelyet meglepő módon, nem közvetlen lefekvés előtt, hanem este öt-hat óra körül kell alkalmazni – így a gyógyszer egy órával előrébb hozza az elalvás idejét.

De mi is az a meletonin? A melatonin az alvást és a biológiai óránkat szabályozó hormon – mondta el dr. Sándor Edit, a Pharma Nord Kft. orvos-igazgatója, “A melatonin, mint karmester” című előadásában. Minél magasabb a hormon szintje, annál álmosabbak vagyunk, így nem meglepő, hogy éjszakánként a tízszeresére nő.

11056681_10202450910753742_483647990_n

Dr. Vida Zsuzsa a Benyovszki Orvosi Központ főorvosa felhívta a figyelmet az alvászavar és az elalvásos balesetek összefüggéseire. Azonban nem csupán az utakon, vezetés közben jelent veszélyt az elalvás, de a fegyveres erőknél is. Így mára külön alvásspecialisták foglalkoznak a katonákkal, és gondoskodnak arról, hogy nyugodt körülmények között alhassanak, megelőzve ezzel a figyelmetlenségből adódó baleseteket, amelyek 80 %-ban jellemzőek a katonaságnál.

Dr. Hegyi Gabriella 35 éve foglalkozik a kínai hagyományos gyógyászattal. Kiemelte, habár sokszor halljuk az alternatív gyógyászat kifejezést, ez mégsem helytálló, hiszen, amit e kifejezés alatt értünk, az valójában a nyugati és a keleti gyógyászat egyvelege.

Dr. Acsády László „Új idegtudományos módszerek az alváskutatás szolgálatában” című előadásában felhívta a figyelmünket arra, hogy az új évezredben robbanásszerű fejlődésnek lehetünk tanúi az alvászavarok kutatásának területén, és e felfedezések új megvilágításba helyezik majd a teljes orvostudományi szemléletet.

Ha kíváncsi vagy rá, milyen összefüggései lehetnek az alvászavarnak az étkezéssel és szexuális élettel, nem kell sokat várnod, és megnézheted dr. Varga Márta, klinikai szakpszichológussal készített interjúnkat!

 

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

67,000RajongóLike
165,000KövetőKövess be
162,400KövetőKövess be
360,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta