2016. április 21-én délben ünnepélyes keretek között adták át a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás Programjának ötödik poptörténeti emléktábláját az Egry József utca 1. alatti Budapesti Műszaki Egyetemen. Vass Norbert, a Cseh Tamás Program munkatársa köszöntötte az átadáson résztvevőket, illetve konferálta fel a felszólalókat.
Bajnai Zsolt, az NKA Cseh Tamás Program Ideiglenes Kollégiumának elnöke elmondta, hogy az a Cseh Tamás Program szervezőinek tapasztalata, hogy, amennyiben nincs, aki támogassa a klubokat, akkor “egyszerűen nagyon sok helyre nem jut el az élő könnyűzene, márpedig a Cseh Tamás Program az élő könnyűzenét szeretné támogatni. Támogatunk nagyon sok vidéki klubot, ettől az évtől kezdve támogatunk határon túli magyar klubokat is.”
Az egyik legfontosabb zenei alprogramjaként tartja számon Bajnai Zsolt a magyar könnyűzenei örökség megőrzését támogató alprogramot.
“Részben azért indítottuk el , mert úgy gondoltuk, hogy Magyarország történelme a háború után nem érthető meg a rock- és popzene története nélkül”
– mondta Bajnai Zsolt.
Az emléktáblát Hegyháti József, a klub alapítója elmesélte, hogyan is indult az E-klub.
“Ötödéves voltam, amikor elindult, de ezt megelőzve volt egy nulladik fázis is, mikor Remény Ervin vezetésével az elkészült új ezerfős kollégiumba lejöttek a báli rendezők, és ez inspirálta őket arra, hogy a kollégiumban szervezzenek egy klubéletet. Én 1967 végén lettem főrendező, 1968-ban elmentem a rektorhoz, hogy adja oda az aulát, mert a kollégiumban nem férünk el. Azt mondta, az aulát nem adja, de nézzem meg ezt az E-épületet, ami akkor készült. Feljöttünk a kollégákkal, és azt mondtuk, itt megkezdjük. A kollégium pártfogásával nagykoncerteket rendeztünk az Illéssel, Omegával, Bajtalával. 1968 végén már E-klub név alatt szerveztünk koncerteket. A koncepciónk az volt, hogy legyen mindig egy állandó zenekar és egy meghívott vendégzenekar, illetve legyen lent egy bár”
– mondta Hegyháti József.
“Ami érdekesség még, hogy szombaton nyakkendős volt a fiúk számára a buli, vasárnap szabad”
– tette hozzá.
Beszéde végén megkérte Czakó László főrendezőt, hogy azok tiszteletére, akik már nem élnek közöttünk, művészek és rendezők közül, egy koszorút helyezzen el az emléktábla alá.
A cikk a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás Programjának támogatásával készült.