Az Ezüstpart szépe verseny nem csak a legszebb, hanem a legkörnyezettudatosabb lány felkutatásáról is szól, aki méltán viselheti a koronát, és képviselheti e nemes ügyet.
A Réthy Fashion tervezői a textíliák, pontosabban a farmer újrahasznosításával tesznek a környezetért, és ezért is tudnak immár 3 éve együttműködni e neves szépségverseny szervezőivel. Hiszen egy célért dolgoznak.
Mióta dolgoztok együtt az Ezüstpart szépe szervezőivel?
Harmadik éve vagyunk itt. Tavaly előtt voltunk itt először, akkor nagyon sok ruhával készültünk. Mi öltöztettük föl a lányokat, és azóta is minket hívnak folyamatosan. Ami nehéz egy picit benne, hogy ide jövünk és itt látjuk meg a lányokat. Nincs előzetes ruhapróba, de szerencsére van már benne tapasztalatunk, hogy hogyan kell 25 lányt felöltöztetni, tehát mindig kell hozni kb. 40 ruhát, különböző méretben. Tavaly például sok volt a 36-38-as, idén viszont túlnyomórészt 34-36-os méret volt jellemző.
Minden lány más, és meg kell találni azokat a ruhákat, amikben szépnek érzik magukat. Nekünk fontos az, hogy ők szépnek érezzék magukat.
Milyen együtt dolgozni ezzel a csapattal?
100%-osan jól tudunk együtt dolgozni. Mi nem szoktunk már egymásra telefonálni. Megbeszélünk valamit egy fél évvel ezelőtt, és aznap mi ott vagyunk. Nagyon nagy a bizalom közöttünk, és teljesen egy hullámhosszon vagyunk mind a Diamond Models RiverCast munkatársaival, mind az eseményt szervező csapattal.
Hogyan kapcsoljátok össze a munkásságotokat a környezetvédelemmel?
Magyarországon egyáltalán nincs megoldva a textíliák újrahasznosítása. A megunt ruhákat bele lehet dobni egy gyűjtő konténerbe, vagy más helyeken leadni, hogy aztán karitatív célokra használják fel őket. Azonban a hibás, lyukas, szakadt darabokat nem hasznosítjuk újra. Mi szinte kizárólag ilyen anyagokat használunk fel, és elsősorban a farmerre vagyunk specializálódva. Ezeket a darabokat kifejezetten utcára tervezzük, tehát bárki tudja hordani a hétköznapokban is. A farmer alapanyagot időnként kiegészítjük más textíliákkal is, melyeket akár kézzel festünk meg, de ezt jellemzően nem szoktuk. A farmerra egyébként nagyon jól mutat még a csipke minta is.
Mi a szempont a tervezésnél?
Az elsődleges szempont az, hogy utcán hordható legyen. Hosszú távon pedig, hogy a textil újrahasznosítás Magyarországon elinduljon. Ha csak kifutóra terveznénk ruhákat, akkor ezek a darabok a gardróbszekrényben maradnának.
Van egy olyan szolgáltatásunk a vásárlóink felé, hogy mi megtervezzük farmerból az alapot, és ők pedig hozzák magukkal azt az anyagot, amelyet szeretnének viszont látni a ruhán. Így nem csak egyedi, hanem személyes aspektusa is lesz a ruhának.
Ezeknek a ruháknak akkor lelke van…
Igen. Onnan is látszik ez számunkra, hogy egyre több a törzsvásárlónk, és mindig sokat rendelnek, 4-5 ruhákat. Nagyon szeretik a termékeinket, aminek nagyon örülünk! Mi pont ezt szerettük volna. Sok tervező a kifutóra tervez, és utána vége. Mi az ellenkezőjét képzeltük el már az elején is.
Honnan szerzitek be az alapanyagot?
Iskolákban gyűjtjük a farmerokat, osztályok közötti verseny formájában, amit egy iskolai divatbemutatóval zárunk. Ami azt jelenti, hogy az ott tanuló gyerekek és tanárok felveszik a ruhákat, és bemutatják őket. Ez azért is jó, mert a gyerekek látják azt, hogy azokból a farmerokból, amiket ők behoznak, tényleg készülhetnek hordható ruhák. Nagyon jó buli szokott lenni!
Miért hoztátok létre a Réthy Fashiont?
Mi úgy akartuk létrehozni ezt a vállalkozást, hogy adjunk is. Minden szinten megpróbáltunk hűek maradni a missziónkhoz. Van egy hátrányos helyzetű társadalmi csoport, akik vágják és mossák a textíliákat. Szóval minden szinten próbáltuk a tevékenységünket a társadalom szolgálatába is állítani.