Miután Hosszú Katinka megnyerte a 400 méteres vegyesúszás döntőjét Rióban, két másodperccel javítva a szám korábbi világcsúcsát, a szinte emberfelettinek tűnő teljesítményt sokan gyanakodva figyelték. Egyes szerzők utalásokat tettetek arra, hogy Hosszú tiltott szerek segítségével érte el a sikereit.
A SwimVortex nevű amerikai szaklap újságírója szinte biztosra veszi, hogy Hosszú doppingol, túl szokatlan az idősebb korban mutatott fejlődése, ugyanis az úszónő 24 és 27 éves kora között vált igazi világklasszissá. A szerző ráadásképpen a bevallottan tiltott szereket használó NDK-s Petra Scheidnerhez hasonlította Katinkát. Az úszónő menedzsmentje már beperelte a szerzőt, aki kiemelte: mivel a riói doppingmintákat 10 évig tárolják, előbb-utóbb úgyis ki fog derülni az igazság.
A kérdésben a budapesti vizes világbajnokság sajtószolgálatának nyilatkozott Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője. Elmondta, hogy az elmúlt 13 hónapban 39 alkalommal tesztelték a doppingellenőrök a 400 méter vegyesen szombaton olimpiai aranyérmes úszót, Hosszú Katinkát.
“Enyhén szólva is elképesztő és elszomorító az a tendencia, amely a világ sportját mostanában áthatja, egyrészt a sokasodó doppingesetekkel, a kizárásokkal és a felfüggesztésekkel, másrészt pedig a megalapozatlan vádaskodásokkal” – idézte a 2017-es vb médiaszolgálata által kiadott hétfői közlemény Tiszekert.
A MACS vezetője hozzátette: a 39 tesztből 29 vizeletvizsgálat volt, kilenc pedig vérvétellel együtt járó tesztelés. Hosszúnak egy alkalommal helyszíni kábítószer-ellenőrzésen is részt kellett vennie.
Tiszeker megjegyezte, ezen kívül a nemzetközi szövetség (FINA) és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) is többször ellenőriztette Hosszút.
Nem csupán a doppingkérdés miatt került Hosszú címlapra, hanem A New York Times terjedelmes cikket szentelt ellentmondásos és feszültségekkel teli, ám kétségkívül eredményes kapcsolatának férjével és edzőjével, Shane Tusuppal.
Forrás: MTI, Origo, New York Times