Azt hinnénk, könnyű dolgunk van megtalálni egy sztárt a közösségi oldalakon, hiszen millió ismerősük van, csak az a baj, hogy legalább ennyi kamuprofiljuk is. Persze ezeket nem ők csinálják, de mégis kinek jó, ha Ian Somerhaldernek vagy Lady Gaga-nak adja ki magát?
Mit nyerhet egy ember azzal, ha több ezer ismerőst szerez azáltal, hogy gyakorlatilag ellopja mások adatait? Jó kérdés. Sok lájkot, naiv embereket, akik elhiszik, amit mond, és ha ügyes, akkor tőlük még pénzt is, mert hát a sztárok sok jót tesznek a környezetért és a világért, így könnyen indíthat valaki más nevében kamu projektet vagy kérhet pénzt a rajongóitól. Vagy a nevében le is járathatnak másokat, de azt is, akinek kiadják magukat.
A Facebookon nagyjából 15 millió hamis profil van, a Twitteren pedig ezek száma 20 millió körülre rúg. Ezt a rengeteg álprofilt sokszor vállalatok népszerűsítésére hozzák létre, hiszen ha a kedvenced kedvel valamit, biztosan te is megnézed mi az, vagy csak nyomsz egy lájkot, hátha bevágódsz nála.
A legtöbb lájk Shakira Facebookját éri, ő a közösségi portál legnépszerűbb énekesnője, de ha beírod a nevét, éttermektől kezdve, mindenféle megjelöléssel találsz profilokat, ami azért egy kicsit vicces.
Egyre kevesebb a poénból vagy egyéb céllal készített sztároldal, de ha ezek közül is ki akarod szűrni az eredetit, keresd a kis kék pipát a nevek mellett, Facebookon és Twitteren is, Instagramon pedig a lájkok száma és az official felirat is segíthet.
A hamis profil egyébként nemcsak a közösségi oldalak szabályzatával ütközik, hanem bizonyos esetekben büntethető is, ha visszaélnek vele, tehát nem árt vigyázni. Ha pedig nem akarsz kamuprofilt lájkolni, figyelj a kis kék pipára, a lájkokra és a leírásra.
Fotók: www.dailymail.co.uk, ebonevopuzon.sourceforge.net