Ne csináld ezt – ne csináld azt! Mindenre van egy mondatuk! Dolgok, amiket tuti tiltanak az iskolában.
Ne fecsegj óra közben!
Ha van egy jó sztori, ami sokkal izgalmasabb, mint az óra, biztos csevegésbe fogtok. A tanár először megvető pillantással, szóbeli figyelmeztetéssel, majd tettlegességgel halgattat el benneteket. -Hogy honnan tudom? Biztos, egy filmben láttam. – Mindenesetre, sokkal kevesebbet kell otthon tanulnod, ha odafigyeltél az órai anyagra.
Ne rágózz!
Csámcsogás, buborékfújás – minden, amit illetlen egy tanár felé intézni – főleg, ha épp az osztályhoz beszél. Ha mindenáron meg akarod tartani a rágód, tapaszd a fogadhoz, megvár szünetig. Testnevelés órán persze ilyen nincs. Ott nem illem kérdése a rágózás, hanem potenciális baleset. A te érdeked is, hogy ne legyen a szádban.
Ne telefonozz!
Ha a telefonodba bújsz, kizárod a külvilágot, lemaradsz az órai anyaggal. Otthon kell behoznod a lemaradást, ha pedig nem tanulsz otthon sem, rossz tanuló leszel. Nem beszélve arról, hogy a tanár is miattatok jön be órára, hozzátok beszél, rátok szánja az idejét. Hidd el, néha ő is szívesebben telefonozgatna.
Ne firkálj a könyvedbe!
Főleg, ha könyvtári. Mókás, vicces, de teljesen elvonhatja a figyelmed. Illetve, ha a könyvet másnak akarnád adni, már romlik az értéke.
Ne egyél óra közben!
Vannak tanárok, akiket zavar, ha tanulás közben nasizol, mert ha nem vigyázol: olyan lesz a füzeted és a könyved, mint egy büféasztal.
Ne hintázz a székkel!
Mert felborulsz, és ha komolyabb sérülésed lesz, akkor a tanár felel a testi épségedért.
Ne beszélj csúnyán!
Mert minden “csúnya” szó értékmérője a beszélőjének. Az iskolában nem elfogadott az ilyen nyelvhasználat. Aki csak így képes kifejezni a gondolatait, alacsony intelligenciaszintet sugároz. Ha szeretné megbotránkoztatni a hallgatóságot, vagy nyomatékot adni a gondolatainak, erre széles eszköztárat nyújt a magyar nyelv.
Ne feleselj!
Mert illetlen, nem csak tanáraiddal szemben, de a családoddal is. Vannak olyan helyzetek, amikor az a legjobb, ha azt csinálod, amit mondanak – akkor is, ha nem szeretnéd. Amíg ezt nem ismered fel, a saját károdon fogod megtapasztalni.
Ne lógj!
Mert ugyanúgy meg kell írnod a dolgozatot pár nappal később is. Lehet, hogy úgy érzed, király lógni a haverokkal, csavarogni, lazulni – de ha felnőtt leszel, a lógásodnak ára lesz – szószoros és átvitt értelemben is. Csavarogni – hátrahagyva a felelősséget, hesszelni minden nap a padoknál – akkor már szégyen, nem buli.
Ne hazudj!
Ha nem mondasz igazat, saját magad is becsapod. Ráadásul, kicsi az esély rá, hogy ne derüljön ki. Ha belegondolsz, sokkal könnyebb kimondani az igazat, mint egy hazugságos játszmát gyártani, feszengeni, hogy bármikor leleplezhetnek. Ha kiderül, hogy hazudtál, nagyobb megvetéssel néznek rád, mintha kimondtad volna, amit először nem mertél.
Borítókép: school.eckovation