Egoista – vagy csak kisebbségi komplexusa van?

Rovat

Megosztás

Pökhendi, paraszt, nagyképű. Odavan magáért. Csak magával foglakozik. Gondoltad volna, hogy ezek a jellemvonások nem csak akkor alakulhatnak ki, ha valakinek túl nagy az önbizalma?

Az individuálpszichológia vezette be a kisebbségi komplexus fogalmát.

Tudtad? Az individuálpszichológia az egyén és társadalom viszonyának, összeütközéseinek vizsgálatára alapozott mélylélektani irányzat.

 

Az ember alapvetően és ösztönösen arra törekszik, hogy uralja a környezetét. Ám a környezet és a társadalom – ha úgy tetszik, a szocializációs folyamatok – ezt az uralkodást szabályozzák. Ennek a folyamatnak viszont az a hátulütője, hogy az alacsony társadalmi státusz, eltérő fizikai adottságok és az mellőzés hatására megbetegedhetünk, avagy egyfajta frusztráció alakulhat ki bennünk.

 Tudtad? Az ego, az erőszakosság, az önzés, a birtoklás vágya, ami nem egyenértékű az önbizalommal. Az önbizalom ehhez képest egy teljesen békés folyamat, egy nyugodt állapot. (Csernus)

 

Az egó ekkor kisebbségi komplexust fejleszt ki magában, mely hamis énképet vetít a tudatba, és így további kudarcokat okozhat. A lélek ezt kompenzálni akarja valahogyan és akár végletesen egocentrikusság is válhat, és az ilyen ember figyelmen kívül hagyja a környezetét, pontosan úgy, hogyan a környezete is mellőzte őt.

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta