Vajon létezik sírig tartó szerelem? Meg lehet jósolni, hogy egy pár szakít vagy együtt marad? A válasz igen, ugyanis viselkedésünk meghatározza a kapcsolat jövőjét!
John Gottman, a Washington Egyetem kutatója rengeteg párt tanulmányozott, megfigyelte testbeszédüket, kommunikációjukat és állítása szerint ma már 94%-os pontossággal meg tudja állapítani, kik azok, akik együtt maradnak és kik azok, akik nem. Ilyen egyszerű lenne?
Gottman videóra vette a kiválasztott párokkal lefolytatott beszélgetéseit, majd évek múltán újra találkozott velük. Mi derült ki a felvételekből? A párok közös élményeikről beszéltek a tudós pedig elemezte, hogyan viszonyulnak egymáshoz. Emellett valóságos kis szerelem laboratóriumot rendezett be, ahol frissen házasodott párokat figyelt meg: hogyan viselkednek egymással, miközben eltöltenek egy átlagos napot egymás társaságában.
Íme az eredmények! A kapcsolat jövőjére nézve meghatározó, hogyan bánnak egymással a párok és az is, hogy a pár tagjai, hogyan tekintenek a világra.
Azok, akik együtt maradtak, mindig odafigyeltek a másikra, nem csak akkor voltak kedvesek, amikor könnyen mentek a dolgok. Időt és energiát szenteltek arra, hogy törődjenek a másikkal, kifejezzék felé megbecsülésüket, bizalmat, intimitást építettek egymás között, folyamatosan. Eközben nem feledkeztek meg arról, hogy őszintén beszéljenek érzelmeikről, támogassák a másikat.
Azok, akik végül szakítottak, hajlamosak voltak kritizálni a másikat, minősíteni, gyakran lenézni, ahelyett, hogy támogatták volna, meghallgatták volna. Ezekben a kapcsolatokban a felek nem igazán szenteltek figyelmet a másiknak, nem támogatták szívvel-lélekkel, gyakran engedték, hogy rossz kedvük felülkerekedjen.
Hosszú távon a kedvesség, odafigyelés, támogatás és az őszinte kommunikáció meghozza gyümölcsét, hiszen egy ilyen kapcsolatban a párok kiteljesednek, összekovácsolódnak, szeretnek együtt lenni, egyre jobban megbíznak a másikban és építik a kapcsolatot.
Képek: psychologies, unsplash