A közép-csehországi Kutna Hora városának római katolikus templomában hátborzongató látvány fogadja a betérőket. A templom alá épült kápolnában minden, az oltár , a feszület, de a falak díszítményei is emberi csontokból készültek.
A félelmetes és ijesztő látvány eredete a 13. századra nyúlik vissza, amikor is a a sedleci ciszterci monostor apátja a Szentföldről visszatérve egy marék, a Golgotáról (Jézus Krisztus keresztre feszítésének helyszínéről) származó, földet szórt szét az apátság temetőkertjében. A kegyes cselekedet híre elterjedt Európa szerte, és az apátsági temető kedvelt temetkezési hellyé vált. A 14. században borzalmas pestisjárvány tizedelte meg Cseh- és Morvaország lakosságát is, ráadásul a huszita háborúkban is sokan elhunytak, így a kiemelt jelentőségű temető területe is óriásivá duzzadt.
1400 körül gótikus kápolnát építettek a temetőben, feltehetően azért, hogy újabb sírhelyek létesítése helyett ez az épület szolgáljon örök nyughelyül az elhunytaknak, ráadásul az építkezés során megrongálódott sírokból is ide helyezték át a maradványokat. A templom mai képét 1703-1710 között alakították ki, barokk stílusban, Jan Santini Aichel tervei szerint. 1870-ben a Schwarzenberg család megbízta fafaragót, hogy rendezze a 40-70 ezer embertől származó csontokat. A félelmetes szobrok, koszorúk, csillárok, a Schwarzenberg család címere mellett a készítő neve, és a műalkotás elkészültének dátuma is emberi csontokból van kirakva.
Videón is megtekinthetitek a templomot:
https://www.youtube.com/watch?v=XW_gZ83fnVU
Képek forrása: Múlt-kor
Forrás: Múlt-kor, Wikipédia