Az Európai Unió Erasmus+ Programjának keretei között valósul meg az a 3 éves, „O.K.+ 2007-2014” elnevezésű projekt, amely a közép-európai fiatalok pénzügyi tudatosságának fejlesztésére, továbbá az Európai Unióval kapcsolatos ismereteik bővítésére koncentrál. A szakmai irányítást és koordinálást az OTP Fáy András Alapítvány végzi, mely 2-2 szlovákiai és romániai magyar tannyelvű oktatási intézménnyel működik együtt. A projektet bemutató multiplikációs eseményt nem csupán az Alapítvány budapesti OK Oktatási Központjában rendezték meg november végén, hanem Nyíregyházán is, ahol az Alapítvány 2014 óta tart pénzügyi, gazdasági edukációs tréningeket.
Az OTP Fáy András Alapítványnak kiemelt célja a magyarországi és a határon túli magyar lakta területeken élő fiatalok pénzügyi, gazdasági és gazdálkodási tudatosságának, tájékozottságának növelése. Mivel az európai lakosság – beleértve a fiatalokat is – ezen irányú ismeretei nem megfelelőek, ez a kezdeményezés hiánypótlónak tekinthető.
„E projekt keretében az OTP Fáy András Alapítvány felkészült trénercsapata – a szakmai vezetők irányításával – teljes mértékben önállóan fejlesztett ki 2 db általános iskolásokat és 2 db középiskolásokat megszólító oktatási modult, melyek az Európai Unió világát hozzák közelebb a diákokhoz. Az újonnan kidolgozott 4 modulunk is az Alapítvány által kifejlesztett és eddig már több mint 30.000 diák oktatása során alkalmazott egyedi, inspiratív pedagógiai módszerekre és az edutainment, a szórakozva tanulás elvére épül.” – mondta az Erasmus+ projekt vezetője, dr. Sarkady-Kiss Lilla. A projektvezető hozzátette, hogy az EU által támogatott projekt során az új modulok mellett egyes, az Alapítvány által korábban kidolgozott pénzügyi, gazdasági képzési anyagok is adaptálásra kerülnek a határon túli partnerintézmények segítségével a szlovákiai illetve romániai gazdasági és társadalmi környezetre, kultúrkörre. A projektidőszak végére pedig az Alapítvány trénerei több ezer magyar, szlovákiai és romániai diákot fognak interaktív képzésben részesíteni a tréningmodulokból. Akik nem tudnak részt venni a 4-4 órás tréningeken, a kidolgozás alatt álló e-learning anyagokból sajátíthatják majd el a XXI. századi életben való boldoguláshoz szükséges, alapvető pénzügyi, gazdasági és gazdálkodási ismereteket.
„A korosztály-specifikus európai uniós modulok egy átlagos magyar család, Szabóék történetének segítségével vezetik végig a diákokat az Európai Unió életén, kialakulásán, történetén, intézményrendszerén és gazdaságán.” – mondta el Kerényi-Kiss Zsófia, az OK Oktatási Központ trénere, a modulokat kidolgozó csapat tagja.
„Az új modulok próbaoktatásáról nagyon pozitív visszajelzések érkeztek a diákoktól.” – mondta a rendezvényen részt vevő Budai Középiskola igazgatóhelyettese, Giczi Imréné. Az is kiemelte, mivel az ő iskolájukból is sok diák készül az Európai Unióban munkát vállalni, továbbtanulni, fontos, hogy tisztában legyenek azzal, mi vár rájuk. Ugyanis jellemző, hogy tájékozatlanul indulnak útnak a fiatalok, így a program hiánypótló ismereteket közvetít számukra.
A projekt határon túli stratégiai partnerei: Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským – Alapiskola (Buzita, Szlovákia), Základná škola s materskou školou – Alapiskola és Óvoda (Almágy, Szlovákia), Székely Mikó Kollégium (Sepsiszentgyörgy, Románia), Csiky Gergely Főgimnázium (Arad, Románia).
A projekt egyik partneriskolájának, az almágyi Alapiskola és Óvodának a pedagógusa, egyben projekt-koordinátora, Agócs Ildikó elmondta: „Iskolánk akkor is csatlakozott volna ehhez a projekthez, ha nem részesülne a pályázati támogatási összegből, hiszen mi magunk is nagyon fontosnak tartjuk, hogy diákjaink felkészültek legyenek e területen is.”
Az új, Európai Uniós tananyag a tervek szerint Nyíregyházán is elérhető lesz, emiatt tartott az Alapítvány bemutató rendezvényt a budapesti esemény másnapján a szabolcsi megyeszékhelye