A gólyaélet új és izgalmas. Aki pár hónapja még gimis volt, arra vár az egyetemen pár meglepetés.
Előadások és gyakorlatok
Kétféle óratípuson vesztek majd részt: előadásokon és gyakorlatokon. Az előbbi általában egy nagy teremben zajlik, elméleti anyagot tanítanak, amiből a félév végén vizsgát kell tennetek. Utóbbin pedig kevesebben vagytok, többet kell használni az agyatokat, kb. mint egy középiskolás órán. Az érdemjegyeteket az év közben írt dolgozatokból vagy beadandókból kapjátok.
Több ember, kevesebb ismerős
Már nem a megszokott, körülbelül harminc emberrel leszel egész nap, hanem akár több százan is látogathatjátok az óráitokat. Mire megjegyzed, hogy pontosan kikkel is jársz egy gyakorlatra, addigra már vége is a félévnek. Mi több, a tanárokkal nem lesz közeli kapcsolatod, a legtöbben a nevedet se jegyzik meg, ha nem vagy kiemelkedő az ő tárgyukból.
Mindent magadnak kell intézned
Az egyetemen sok mindent el kell intézni: beiratkozás, diákigazolvány matricák kérése, tantárgyfelvétel, stb. Ezt senki nem fogja helyetted megcsinálni, néhány esetben nem is fognak figyelmeztetni. Több fontos dátumot észben kell tartanod, sokszor kell otthon megtanulnod azt, amit a tanárnak már nem volt ideje leadni. Ez is a felnőttséggel jár.
Kevés tanulás évközben, sok tanulás vizsgaidőszakban
Ennek persze nem kell így lennie, de sokan esnek bele ebbe a hibába. A tantárgyakat magatoknak kell felvenni, ti osztjátok be, mikor melyik órára jártok, néha teljesen szabaddá is tudjátok tenni az egyik hétköznapot és mivel kevés a számonkérés, ezért a diákok hajlamosak mindent az utolsó pillanatra hagyni, amikor három nap múlva vizsga és minden, amit elolvasnak újdonság. Megtehetitek ezt is, de nem érdemes. Ha minden héten elolvassátok a jegyzeteiteket, már előrébb vagytok. Könnyebb ismételni, mint egyszerre bemagolni több száz oldalt.
Írta: Czár Fruzsina