Miközben sorban állsz a kasszánál, vagy ülsz az orvosi rendelőben, vagy utazol a buszon te is rögtön netezni kezdesz, vagy bármit csinálni, hogy ne kelljen várni? Szakértők szerint nem árt néha semmit sem csinálni.
Kezdjük egy kísérlettel: buszozás közben figyeld meg, ki mit csinál! A legtöbben a telefonjukat nyomkodják, mások beszélgetnek, vagy olvasnak, és jó esetben egynéhányan egyszerűen csak nézelődnek. (A kísérlet miatt te most nem számítasz.) Hacsak nem halaszthatatlan elintéznivalóról van szó, akkor a nézelődők csinálják jól.
Pszichológiai kutatások bizonyítják, hogy sokkal kiegyensúlyozottabbak és magabiztosabbak azok, akik várni tudnak. Akik, nem nyüzsögnek akármivel, míg lefő a kávé, vagy megérkezik a villamos, vagy míg betölt a számítógép indulás előtt.
Miért van ez? A bizonytalan énünk támad ezekben a „tétlen” percekben. Az a kis manó pedig az egyedülléttől, a magánytól és a védtelenségtől fél. Minél több bennünk a negatív stressz, az idegesség és a depresszió, annál nagyobbra nő a manó. Sőt, idővel csúf szörnyként elhatalmasodik rajtunk.
Mit lehet a fölösleges nyüzsgéssel kezdeni? Gyakorolni kell a várakozást – ajánlja a mindful.org. Esküsznek rá, hogy ez lehetséges. Miközben várod, hogy felforrjon a víz, csak ülje nyugodtan, lazítsd el az izmaid és élvezd a semmit! Először fura lesz, idővel azonban meglátod, hogy a nyugalom miatt biztonságban érzed magad. Ezzel pedig önkontrollt és az önbizalmat erősíted.