Vidámabbak leszünk, ha szomorú zenét hallgatunk? Ellentmondásnak tűnik? Pedig nem az, legalábbis ezt állapították meg japán tudósok.
Ha rossz a kedvünk, hallgassunk szomorú számokat! Ha jó a kedvünk, akkor is! – buzdít a Tokiói Művészeti Egyetem legfrissebb tanulmánya. A kutatók 44 önkéntest kértek meg, a lelkiállapotuktól függetlenül hallgassanak szomorú dalokat.
https://www.youtube.com/watch?v=DVVDXlh6gBw
Az ellenőrzőkérdések után ellentmondásos eredményeket kaptak. Ugyanis a búslakodók és a vidámak is jobban érezték magukat a melankolikus dallamok hatására. Mindkét csoport a saját érzelmi állapotával hozta összefüggésbe a zenét. Tehát, mivel a vidámak örültek, hogy ők (az énekessel ellentétben) éppen most nem depressziósak, még vidámabbak lettek. A szomorúakat pedig csak megnyugtatta a zene és máris kevésbé kilátástalannak értékelték a saját helyzetüket.
https://www.youtube.com/watch?v=5rOiW_xY-kc
A megfelelő hatás érdekében a R.E.M. Everybody Hurts című számát indítsd el. Ez ugyanis a világ legszomorúbb dala, ha hihetünk a brit The Daily Telegraph 2012-es összeállításának. Az akkori felmérésből az is kiderült, hogy nemcsak a nőket hatják meg a szomorú dallamok. Átlagosan tízből hét férfi szeme lábad könnybe, ha mondjuk olyan szám csendül fel, mint a Yesterday. Viszont nem mindegy, milyen körülmények között adjuk át magunkat az érzelmeknek. Az autórádióra csak a férfiak 23, a nőknek pedig 33 százaléka fakadhat sírva.