Együtt tanultok, izgultok, latolgatjátok a lehetőségeket, majd jön a hideg zuhany: neked jól sikerült az érettségi, az övé viszont csapnivaló lett. Ilyenkor sokan elbizonytalanodnak, hiszen szeretnék megvigasztalni a másikat, de csak évszázados klisék jutnak eszükbe: a követező jobb lesz, mindenkivel megesik, ne keseredj el… Hát tényleg ne keseredj el, mert te is tudsz segíteni!
1. Segíts szembenézni!
Miután kötelezően elsirattátok az eseményeket, megátkoztátok a tanárokat és kiveséztétek a feladatok nehézségét, itt az ideje szembenézni a tényekkel. Ha valóban segíteni akarsz a barátodon, barátnődön, támogasd, hogy szembenézzen az átmeneti kudarccal. Nem úgy sikerült a vizsga, ahogyan remélte, rosszabb eredményt ért el, mint amit várt? Itt az ideje ezt kijavítani.
2.Segíts feldolgozni!
Ne engedd, hogy önsajnálatba süllyedjen. A buta vagyok, nem vagyok rá képes, nekem sosem lesz ennél jobb és hasonló kishitű megjegyzések csak megerősítik Őt abban, hogy a hiba benne van és később már ezt el is fogja hinni, ami majd kihat az eredményeire is.
3. Segíts pozitívnak maradni!
A „gyászidőszak” letelte után igyekezz felvidítani, lelket önteni belé, beszélj arról mik az erősségei, keress példát arra, amikor hasonló helyzetben sikerült javítania.
4. Segíts továbblépni!
Keressétek meg együtt mi lehetett a gond, vegyétek végig a feladatokat. Ha kell, tanuljatok újra együtt, készítsetek új tanulási tervet, új vázlatot. Képzeljétek el lépéséről, lépésre hogyan zajlik majd a számonkérés és milyen lesz, ha sikerül a következő vizsga. A pihenésről, relaxálásról, memóriaépítő ételekről se feledkezzetek meg.
Tippek, trükkök, minden, ami érettségi, olvass tovább!
Képek: uhdwallpapers