Vannak jó emberismerők és vannak, akiknek több idő kell, míg igazán kiismerik a másikat. Ahhoz viszont kétség sem fér, hogy vannak megrögzött hazudozók és akármennyire próbálkozunk, nehéz kiszűrni olykor, igazad mond-e a másik vagy sem?!
Akár párkapcsolatban, akár barátságban nagyon fontos, hogy a felek őszinték legyenek egymással. Persze ez nem mindig olyan könnyű, főleg, hogy vannak olyan élethelyzetek, ahol kifejezetten nehéz és kényelmetlen felvállalni az igazat és olyankor képesek lehetünk kissé ferdíteni a dolgokon. Akármi is a célunk, hogy jobb színbe tűntessük fel magunkat, vagy elfedjünk egy nagyobb hazugságot, hazudni nem szép dolog és nem is kifizetődő.
Elhoztunk hát nektek pár dolgot, amiből biztosan megállapíthatjátok, hogy a másik fél nem őszinte veletek!
SZÁJRÁNDULÁS
A leggyakoribb árulkodó jel, amivel a mindennapokban találkozhatsz, a száj rándulása. Amikor nem értünk egyet a hallottakkal, a látottakkal, vagy ha egyszerűen csak nem tetszik valami, akkor azt tudattalanul egy arckifejezés formájában közöljük a környezetünkkel. Ez az úgynevezett „NEM arc”, ami egy egyszerű kifli formájú szájrándulásból áll, és azt a jelentést hordozza, hogy NEM! „Nem tetszik, nem értek egyet, nem hiszek neked, nem igaz!” stb.
SZÁJ ELTAKARÁSA
Amikor olyasmiről beszélünk, amiről tudjuk, hogy nem volna szabad (hazugság, rosszindulatú pletyka, titok stb.), akkor az agyunk tudat alatt arra készteti a testünket, hogy fojtsa belénk a szavakat, és erre a legtöbbször a kezünket utasítja.
SZEM TAKARÁSA/ELPILLANTÁS
Ha valami olyat látunk, ami nem tetszik, például egy balesetet vagy egy félelmetes jelenetet egy filmben, akkor ösztönösen eltakarjuk a szemünket. Nem akarjuk látni, mert nem tetszik, amit látunk.
Az embereknél akkor is megfigyelhető ez a sokat eláruló gesztus, ha valótlant állítanak. Tudat alatt ezzel fejezik ki, hogy nem akarják látni a saját „rosszaságukat”.
SZAPORA PISLOGÁS
A bennünk lévő tudatalatti, vagy bárhogy is nevezzük, a szervezetünk nem tudja elrejteni azt, hogy éppen valami csalafintaságot teszünk és hazudunk egyes dolgokról. Ezért is van, hogy ha valaki hazudik nekünk, a normál pislogási számtól eltérően (ami kb. 12-18 pislogás/perc) sokkal többet fog pislogni.
TESTI ELHATÁROLÓDÁS
Ha valaki hazudik vagy egyáltalán nem biztos az állításában, akkor sok esetben testének egy részével vagy egészével elfordul tőlünk. Mondandója közben elfordíthatja a fejét, kerülheti a szemkontaktust, testét védekezően összehúzhatja vagy karba tett kézzel állhat, esetleg teljes testével el is fordulhat. Tisztában van vele, hogy „rossz” az, amit tesz, ezért agyának tudatalatti része automatikus védekezésre utasítja a testét.