Az Inforádió Világszám műsorvezetőjének, dr. Kiss Róbert Richardnak az ajánlása következik. Megnézzük Kairó piramisait, Luxor gyönyörű templomait és az Asszuáni-gáthoz is ellátogatunk.
Az utóbbi időben Egyiptomban is visszaesett a turisták száma a terrorfenyegetettségek miatt. A biztonsági ellenőrzéseket és intézkedéseket itt is megerősítették. A turistákat pedig mindinkább igyekeznek visszahódítani, főként a még kedvezőbb árajánlatokkal.
„Azt szoktam mondani, hogy mi magyarok akkor is utazunk valahová kifelé, amikor onnét már menekülnek visszafelé más országok turistái. Tehát mi bátrabbak vagyunk.”
Egyiptom eddig is nagyon olcsó utazási célpontnak számított, de most hogy az árakat még lejjebb vitték, ehhez már kétség sem férhet.
„Itthon ennek talán a sokszorosát kéne fizetni.”
Hová érdemes ellátogatni?
Kairó / Óváros, Egyiptomi Múzeum és a piramisok
A műsorvezető első egyiptomi útján még a közlekedés sem volt olyan egyszerű a városban. A buszok nem álltak meg a megállókban, csupán lelassítottak és úgy kellett a busz után futni, hogy fel tudjon rá kapaszkodni az ember. A taxiknak pedig sajátosságaik közé tartozott, hogy ha menet közben többen is beszálltak a járműbe, akkor bizony megváltozhatott a menetirány.
Meglepő lehet, hogy Egyiptomban az is természetes, ha valaki a temetőkbe költözik, de az egyiptomiak alapból másképp viszonyulnak az elhunyt emberekhez. Kairóban is vannak olyan helyek, ahol már egész városrészek jöttek létre a temetők helyén.
“Azoknak, akiknek nem volt szállásuk, és feljöttek vidékről, hogy munkát találjanak Kairóban, beköltöztek a temetőbe. Milliós szintű a temető lakossága, van már itt élelmiszerbolt, sőt még óvoda is üzemel a sírok között.”
Gíza városa ma már összeolvadt Kairóval. A hely elsősorban ókori egyiptomi emlékműveiről és a piramisokról híres. Az, hogy mikor lehet bemenni a piramisokba nagyon változó. A műsorvezetőnek még volt alkalma megtekintetni a szűk folyosókat és néhány termet.
Luxor / templomok
Luxor népszerű gyönyörű templomairól. Érdekesség, hogy a „fáraó átka” kifejezés Tutanhamon sírjához kapcsolódik, miszerint a felfedezése során állítólag néhányan rejtélyes körülmények között hunytak el. Egyiptomban idővel gyakorivá váltak a sírfosztogatások is, de Tutanhamon sírját nem sikerült teljes egészében kifosztani, így a múzeumokban még ma is sok tárgy őrzi emlékét.
Mai értelemben a „fáraó átka” szófordulatot a hasmenésre is értik, amire sokan szokta panaszkodni, ha Egyiptomban helyi ételeket esznek. A műsorvezető azonban kifejtette, hogy nem feltétlenül a helyi ételekkel van a baj. A probléma az lehet, hogy gyakran a megmosott zöldségeket és gyümölcsöket több napig is kint hagyják az asztalokon, majd később azokat újra felhasználják más ételekhez. A gyógynövények, vagy a helyi gyógyszerek megszüntethetik a panaszokat.
Asszuán
A város a Nílus mellett a hajótúrákról és a közeli Elefantiné szigetről is ismert. Az Asszuáni-gát megépítése óta a Nílus ezen részén ma már állítólag nincsenek krokodilok, csak a felsőbb szakaszon.
Hallgasd te is az Inforádió Világszám műsorát az FM 88,1 MHz-es frekvencián dr. Kiss Róbert Richard műsorvezetésével! Péntek este 19:00 órától és szombat délelőtt 10:00 órától.
Borítókép: expatexplore.com