Már észre se veszed és pár másodperc alatt megírsz egy üzenetet, küldesz Snapchaten egy képet, végigpörgeted az Instagramodat. Ehhez gyakran a hüvelykujjadat használod. De vajon milyen hatással van ez az agyadra?
Mint annyi minden más jelenséget, ezt is a mikroszkóp nagyító lencséje alá helyezték a tudósok, hogy megfigyeljék és kielemezzék. Milyen mértékben és hogyan változik az agy a folytonos érintőképernyő használat hatására? Svájci tudósok és pár tucat lelkes önkéntes közreműködésének eredményeként most már ezt is tudjuk. Az aktív hüvelykujj használat az agynak azt a területét stimulálja, amit szomatoszenzoros kéregnek nevezünk. Ez a kéreg felelős a hüvelykujjak kontrolljáért.
Ez azt jelenti, hogy a gyakori okosmobilozás szorosabb kapcsolatot hoz létre az agy és a kéz között. Mivel ez a tevékenység összetettebb mozdulatokat kíván, mint az egyszerű gombnyomkodás, idővel kifinomultabbá válik, ha úgy tetszik fejlettebbé. Az elmúlt tíz évben az agynak ez a területe sokkal aktívabbá vált.
Bizony, fel kell ismernünk, hogy napjainkban az agyunk annak megfelelően alakul és fejlődik, ahogyan használjuk. A különböző médiumok, az online jelenlét, a számítógépes játékok fokozott használata bizonyos készségeket folyamatosan fejleszt, míg mások kevésbé aktívvá válnak. Például a mai gyerekek kéz és szem koordinációja sokkal fejlettebb a sok számítógépes játéktól, míg más készségeik a korábbi generációk készségeihez képest alulfejlettek.
Képek: giphy, huffingtonpost