Így legyél magabiztosabb!

Rovat

Megosztás

Megesik, hogy úgy érzed, nem vagy elég jó, nem érdemled meg a szerelmet? Nem érzed magad elég okosnak, viccesnek, szépnek, izgalmasnak ahhoz, hogy mások felfigyeljenek rád? Az önbizalomhiány, a bizonytalanság, a kétségek mindenkinél visszajáró vendégek méghozzá rendszeresen. Tehetsz róla, hogy ne így legyen!

Ezeknek az érzéseknek a hátterében sokféle ok meghúzódhat, egyénenként elérő, hogy mi váltja ki a bizonytalanság érzését. Ez lehet egy trauma, magas elvárások, a múltban megtapasztalt sorozatos kudarcok, a szülők maximalizmusa, régóta tartó magány stb. Ezek három fő csoportba sorolhatók.

1. Az önbizalomhiány és a bizonytalanság eredhet frissen átélt kudarcból, elutasításból

Az életünkben bekövetkező események nagyban befolyásolják azt, hogy mennyire érezzük magunkat boldognak. A különböző rossz tapasztalatok, a folyamatosan váltakozó történések negatív irányba billenthetik a boldogság mutatót. A leginkább lesújtó életesemények között szerepel a szakítás, haláleset, munkahely elvesztése, egészség megromlása. Ezek bizony képesek úgy szétzúzni az önbizalmat, hogy csak pislogunk utána.

Mit tehetsz?

1. Adj magadnak időt a feldolgozásra, a gyógyulásra

2. Lépj ki az életbe, vesd bele magad a hobbidba vagy keress újakat: figyelemelterelés

3. Keresd fel a barátokat, rokonokat és hagyd, hogy ápolgassák a lelked

4. Ne téveszd szem elől a céljaidat

5. Ha kell dolgozz ki egy új stratégiát az elérésükhöz

2. Az önbizalomhiány és a bizonytalanság eredhet szociális szorongásból

Sokaknak okoz gondot társaságban felszabadultan ismerkedni, az első perctől önmagukat adni és nem törődni azzal, hogy mások hogyan látják őket. Ők nehezen tudják levetkőzni a félszegségüket, a félelmet, hogy mások értéktelennek, unalmasnak, idegesítőnek, jelentéktelennek ítélik majd őket. Ők gyakran esnek áldozatul piszkálódásoknak, érzékenyen reagálnak a kritikára, ami odavezet, hogy egyre gyakrabban kerülik a nyilvános eseményeket és inkább otthon maradnak, ahol nem sérül az önbizalmuk.

Mit tehetsz?

1. Emlékeztesd folyamatosan magadat a pozitívumokra, arra, miben vagy jó, miért lehet szeretni.
2. Tervezz előre! Ha idegenekkel kell beszélned, készülj pár témával előre: hobbi, a legutóbbi film amit láttál stb.

3. A társasági eseményeket elkerülni nem megoldás, mert így csak jobban”elkényelmesedsz” és nőni fognak a gátlásaid.

4. Haladj kis lépésekben, ismerkedj egyszerre pár emberrel, figyeld meg ők hogyan viselkednek, mit csinálnak másképp.

3. Az önbizalomhiány és a bizonytalanság eredhet maximalizmusból

Jó jegyek, kiváló egyetem, jól fizető állás, trendi otthon. Mindenki erre vágyik és vannak, akik tényleg keményen dolgoznak a céljaik eléréséért, de az élet nem mindig úgy oszt lapot, ahogyan azt mi eltervezzük. Folyton azon aggódni, hogy nem úgy alakulnak vagy haladnak a dolgok, ahogyan kellene, hogy nem vagyunk elég jók, hosszú távon fárasztó és káros is.

Mit tehetsz?

1. A maximalistákra gyakran a mindent vagy semmit elvben gondolkodás jellemző. Érdemes szürke zónákat is hagyni, átgondolni más nézőpontokat, tanulni a kudarcokból.

2. Tanuld meg magad akkor is szeretni, ha valamit nem az elvárásaidnak megfelelően teljesítesz. Fókuszálj a jó tulajdonságaidra, az értékeidre, a pillanatnyi teljesítményed helyett.

3. Értékeld, amit tettél és arra figyelj mennyi munkád van benne az ügyben, ami végül elbukott ugyan, de legközelebb már jobban fog menni.

Bizonytalanság
Kivel beszéled meg a próblémáidat?

Képek: innerprosperityacademy, shareyouressays

Ha végeztél a cikkel, nézz bele legújabb epizódunkba!

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Kövess minket!

75,534RajongóLike
173,768KövetőKövess be
143,000KövetőKövess be
347,000FeliratkozóFeliratkozás

Legfrissebb

Insta