Miközben készpénzzel fizetni a dolgokért fájdalmas, nagyon jó dolog is – állítja egy új kutatás.
Amikor kőkemény papírpénzzel fizetünk a dolgokért, bankkártya vagy internetes rendelés helyett, az sokkal jobban érezteti velünk a pénz elvesztésének fájdalmát. De pontosan ezért választják többen ezt a módot – legalábbis ezt állítja Avni M. Shah, a torontói Scarborough Egyetem marketing professzora. Megállapításai elsősorban személyes tapasztalatból születtek.
Egy nap, mikor elfelejtette bankkártyáját magával vinni, kénytelen volt készpénzzel kifizetni reggeli kávéját. Azt érezte, hogy ettől jobban ízlik neki. Ekkor gondolkozott el azon, hogy ez vajon a fizetés módjától van?
Később egyetemi évei alatt elvégzett egy érdekes kísérletet a témában. Az egyetem logójával ellátott bögréket árult a diákoknak. A vásárlókat két csoportra osztotta: az egyik készpénzzel, a másik kártyával fizetett. Majd váratlan módon két órával később megkereste a vevőket és azt mondta: vissza szeretné vásárolni a bögrét. Hogy mennyiért vegye vissza, azt viszont a vevő eldönthette. Így derült ki, hogy átlagosan 3,83 dollárt kért vissza az, aki kártyával fizetett, míg a készpénzes vevők már átlagban 6,71 dollárt kértek.
„Néhány készpénzes vevő szó szerint szorongatta a bögrét, és nem akarta visszaadni semmi pénzért”
– mondta Shah.
A professzor később több kísérletet is elvégzett annak bizonyítására, hogy a fizetési módok közül a készpénzes mindig fájdalmasabb, de pont emiatt jobban is ragaszkodunk hozzá. Valahogy jobban kötődünk az anyaghoz, érezzük a súlyát, és azt, amikor szépen apránként elfogy a zsebünkből. Amit veszünk belőle, azt pedig jobban megbecsüljük.
A kártyás vagy internetes fizetés kevésbé tűnik valóságosnak. A professzor szerint pontosan emiatt van az, hogy ilyen módokon mindenki könnyelműen vásárolgat. Nem érzi annyira a pénz elvesztésének súlyát. Így lehet az, hogy valaki például lemeríti a kártyáját, vagy hitelkártyával adósságokba veri magát.
A készpénz elvesztésének fájdalmát szinte azonnal tapasztaljuk a bőrünkön, amikor látjuk, hogy fogy, és egyre kevesebb van belőle. A bankkártyás fizetésnél inkább a tranzakciót bizonyító sms okoz hasonló frusztrációt.
Annak ellenére, hogy készpénzzel fizetni fájdalmasabb, állítólag jobb érzés is. Így jobban érezzük, hogy amiért megdolgoztunk, annak van haszna – tudunk vásárolni, és annak jobban is tudunk örülni. Ha pedig örülünk, hogy vettünk valamit, újra és újra meg fogjuk tenni. A készpénz tehát még mindig, a mai világban is sokkal több vásárlást generál, mint a kártyás, vagy az internetes fizetés.