A kenguruk viszonylag kevés metánt termelnek. Egy tanulmány azt sugallja, hogy ez segíthet a klímaváltozás visszaszorításában.
A kenguruk bélgázának elemzése azt sugallja, hogy alacsony metánszintje hatással lehet a mezőgazdasági termelésre, sőt az éghajlatváltozás ellenni küzdelemben is segíthet. Régóta ismert, hogy a kenguruk – ellentétben a juhokkal és szarvasmarhával – kevés üvegházhatású metángázt termelnek. Egy ideje a kutatók eltökélt szándéka, hogy kevésbé szeles juhokat tenyésszenek, és feltételezték, hogy a kenguruk gyomrában a mikroorganizmusok egy olyan egyedülálló keveréke van, ami miatt kevesebb gázt termelnek.
A cél az volt, hogy eme mikroorganizmusok átültetésével talán a szarvasmarhák és a juhok is kevesebb metánt termelnek majd. De az új eredmények azt sugallják, hogy ez tévedés, és új alternatívát kell keresni. A kísérletben a vörös és nyugati szürke kengurukat kényelmes, zárt kamrákban tartották. Mindez lehetővé tette a kutatóknak, hogy elemezzék a gázokat.
„Úgy gondoljuk, hogy igen alacsony a metánszint a kenguruknál. Nem azért, mert az állatvilágban egyedi bélrendszerük van, hanem sokkal inkább a gyomorműködés miatt”- mondta Dr. Adam Munn a tanulmány szerzője.
Az állatok szellentése komoly probléma, amikor a klímaváltozásról beszélünk. Idén az ausztrál üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 15%-ka a mezőgazdaságban keletkezett. A mezőgazdaság meghatározó forrása az ország metánkibocsátásának. Munn szerint több kutatás szükséges, hogy csökkentsék a gázokat.
Ennek egy módja lehet a kengurupuki további vizsgálata, vagy a juhok és szarvasmarhák fingtilalma, legalábbis szerintünk.