A dadogás az egyik leggyakoribb beszédzavar. Komoly önbizalomromboló hatása van, ami keményen kihathat az életünkre. Kiváltó oka lehet a stressz, vagy egy trauma. Megszabadulni tőle nem egyszerű, de nem is lehetetlen.
Jellemzően a gyerekkorban alakul ki. Feszélyezi az embert, ha meg kell szólalnia, esetleg több ember előtt kell beszélnie. Idővel aztán komoly problémákat is okozhat, és a barátságkialakításokat is befolyásolja.
Leginkább akkor jelentkezik, ha valamilyen stresszes környezetben vagy. Bárkinél előfordulhat, még azoknál is, akik amúgy nem szoktak izgulni. Stressz hatására az izmok megfeszülnek, és ez kihat a száj izmaira is. Erőltetett, befeszült állapotban van, ami megnehezíti a beszédet.
A nyílt szereplés kisebb pánikkal is eltöltheti a dadogókat. A szerepléstől általában tartózkodnak, és nem szeretnek beszélni. Szégyellik a beszédhibájukat, de leginkább attól tartanak, hogy kinevetik őket. Egy egyszerű beszélgetés is kudarcba fulladhat.
Ha tetszik neked egy srác, és beszélgetni kezdesz vele, az izgalom hatására könnyen dadogássá válhat az egész. Kellemetlen dolog, ami rossz fényt vethet ránk. Természetes dolog tehát, hogy fenntartásokkal kezeljük a dadogást.
Én is így voltam vele. Kisgyerek korban alakult ki nálam. Nem szerettem beszélni, mert annyira izgultam, hogy érthetetlen volt a beszédem. Ezért sokat hallgattam. Többször jártam logopédusnál is, de nem volt sok eredménye. Később aztán kinőttem.
Ahogy nő az ember, úgy egyre kevésbé hajlamos túlizgulni egy egyszerű beszélgetést. Annyira megszoktam a környezetet, a beszélgetést, hogy elfelejtkeztem a bajomról. Már nem az érdekel, hogy rosszul mondok ki egy szót, hanem az, hogy elmondjam, amit akarok. Persze előfordul, hogy összegabalyodik a nyelvem, de már egyáltalán nem foglalkozok vele. Kijavítom az adott szót és tovább lépek.
Érdekes dolog, hogy a dadogás inkább a fiúk esetében gyakoribb. Kevesebbet beszélnek, így könnyebben kialakulhat náluk. Logopédus segítségével könnyen kezelhető, de te is sokat tehetsz az ügy érdekében. Egyszerű hangos felolvasással is fejlesztheted magad. Csak fogj egy könyvet és olvass hangosan. Ha nem szeretnéd, hogy valaki hallja, csak zárd be az ajtódat. Nálam ez a módszer bevált. Nem csak könnyebben megy tőle a beszéd, de időtöltésnek is nagyszerű.
Kitartónak kell lenned, és minden nap gyakorolnod, ha azt szeretnéd, hogy eredménye legyen. Tény, hogy nem egyszerű legyűrni, de nincs olyan, akinek ez ne sikerülne!