Konfliktusba keveredni mindenki tud, de ügyesen kezelni azokat és úgy kikeveredni belőlük, hogy senkinek ne essen baja, már jóval kevesebbeknek megy. 6 lépés, és te is ügyesebben kezeled majd a kényes helyzeteket.
1. Higgadj le!
Ne légy forrófejű, mert az igazán nem vezet semmi jóra. Egyszerűen próbálj meg egy lépést hátralépni, mély levegőt venni, és kívülről szemlélni a szituációt. Számolj tízig, sétálj egyet, pakolássz, majd, ha elcsitultak a kedélyek, fuss neki még egyszer.
2. Ügyelj a megfogalmazásra!
Igyekezz úgy bemutatni az álláspontodat, hogy azt a másik fél ne vegye támadásnak. Ha például nem teszik, hogy a másik rendetlenséget hagyott maga után, ne ordítsd le a fejét, hogy lehet ekkora disznóólat csinálni. Próbáld így: Azt hittem megegyeztünk, hogy mindenki elpakol maga után. Mi történt?
3. Mindenki jusson szóhoz!
Ne hagyd, hogy elöntsön a düh és ne csak kiabálva mondd el, hogy mit érzel. Ha mindenki higgadtan meghallgatja a másikat, akkor képesek lesztek hideg fejjel reflektálni arra, amit a másik ki szeretne fejezni, és új nézőpontokat is felfedezhettek a saját egótok védelmén túl.
4. Vállald a felelősséget!
Ne csak a másikat hibáztasd, hanem ismerd el, ha valamiben neked is részed volt. A probléma megoldása így gyorsabb és átláthatóbb lesz! Őszinteséggel és nyíltsággal sokkal többet megtudhattok egymásról és a konfliktus gyökereiről. A vita pedig puffogás helyett öleléssel végződik majd.
5. Kössetek kompromisszumot!
Egy probléma megoldása mindig igényel némi kreativitást. Kreativitást és rugalmasságot, mert megesik, hogy csak úgy lehet kikecmeregni a szituból, ha mindenki egy kicsit enged a saját térfeléből. A közös ötletelés új lehetőségeket és megvalósítható kompromisszumot eredményez.
6. Ne válj el haraggal!
Légy megbocsátó és belátó, ez a konfliktus megoldásának a legmagasabb szintje. Ha úgy tudod magad mögött hagyni az egészet, hogy nem csupán megoldottátok a problémát, de békében is mentek tovább, akkor mindent jól csináltál.
Képek: blessinwhite, huffingtonpost